Hlavná stránka / Aktuality / Čierna kráľovná v múzeu

Čierna kráľovná v múzeu

Čierna kráľovná v múzeu

Vo štvrtok 30. januára sa konala v kongregačnej sále Trenčianskeho múzea (ďalej TM ) pod záštitou Verejnej knižnice Michala Rešetku v Trenčíne (ďalej VKMR) v spolupráci s TM autorská beseda s manželským párom slovenských historikov - Dvořákovcami, ktorí svojim čitateľom predstavili svoje najnovšie knižné diela.

Vzácnych hostí privítala riaditeľka TM - Mgr. Katarína Babičová, okrem iného konštatovala, že manželia Dvořákovci sú veľmi dobre známym pojmom pre všetkých milovníkov histórie a vyjadrila radosť z toho, že sa prezentácia oboch kníh uskutočnila práve v priestoroch TM teda čo najbližšie k Trenčianskemu hradu. Ešte predtým ako odovzdala slovo, využila príležitosť a popriala všetko najlepšie k životnému jubileu prítomnému Dr. Rudolfovi Samuelovi – niekdajšiemu riaditeľovi TM. Ako uviedla Babičová, ten ju takmer pred 42 rokmi do TM prijímal. Ďalej sa slova ujala riaditeľka VKMR – Mgr. Lýdia Brezová, ktorá nadviazala na predošlú gratuláciu a uvidela, že Dr. Samuel bol aj 13 rokov riaditeľom trenčianskej knižnice a je dodnes známy svojou publikačnou činnosťou, ako aj inými aktivitami. Brezová hostí, aj návštevníkov privítala a konštatovala, že je síce dobrým zvykom pre autorov, tráviť takéto chvíle s čitateľmi v priestoroch knižnice, avšak diela sú po odbornej stránke veľmi blízke poslaniu múzea a nakoľko sa dej v dielach odohráva na Trenčianskom hrade, preto využili ponuku riaditeľky Babičovej, aby sa prezentácia kníh uskutočnila v priestoroch múzea. Brezová v krátkosti zhrnula doterajšiu publikačnú činnosť Pavla Dvořáka, ako aj jeho manželky – slovenskej historičky Daniely Dvořákovej.

Daniela Dvořáková vo svojej najnovšej knihe: Barbora Celjská vyvracia tradičné legendy o Barbore ako o „čiernej kráľovnej“, lebo podľa nej je skôr známa ako podivná literárna postava, opradená mýtami a legendami, než ako skutočná historická osobnosť. Podľa autorky je zaujímavé, že Barboru historické pramene vykresľujú úplne v inom svetle. Manžel – kráľ Žigmud ju počas života zahŕňal majetkami, tie vďaka svojej prirodzenej šikovnosti zveľaďovala, zatiaľ čo sa jej manžel venoval veľkej európskej politike. Barbora v čase Žigmundovej smrti bola najbohatšou osobou v krajine. Všetky dobové pramene uvádzajú, že Barboru dal zatknúť práve jej zať a nastupujúci uhorský kráľ Albrecht.

Autorka prítomným priblížila Barboru Celjskú, ktorú s Trenčínom spája práve Barborin palác. Uviedla, že nie Žigmund Luxemburský, ale práve Barbora Celjská tento palác nechala postaviť. Zároveň vyvrátila dlho trvajúce názory v slovenskej histórií, kde bol stredovek dlho zaznávanou disciplínou a dokonca sa tvrdilo, že Slováci nemajú stredoveké dejiny.

Pavel Dvořák predstavil zatiaľ najnovší – šiesty diel edície „Stopy dávnej minulosti“ s podtitulom – Slovensko v stredoveku – Čas cudzích kráľov. Uviedol, že šlo o veľmi dobrodružnú časť slovenských dejín práve na príklade kráľa Karola Róberta, práve on bol počas svojho života až 3 krát korunovaný za kráľa Uhorska a na príklade magnáta Matúša Čáka Trenčianskeho, čo sa mu dlhý čas staval na odpor. Názov šiesteho zväzku vysvetľuje, že títo králi boli „cudzí“ tým, že svojim pôvodom nepochádzali z územia Uhorska, ako napríklad Anjuovci a Jagelovci.

Početné publikum si nenechalo ujsť príležitosť spýtať sa vzácnych hostí veľa zaujímavých otázok či už tém, týkajúcich sa oboch nových kníh, ako aj iným otázkam a zaujímavostiam zo slovenskej histórie.

mt


Mapa


 

Sledujte nás

FacebookTwitterGoogle+

Rýchly kontakt

Trenčianske múzeum
v Trenčíne

Tel.č.: +421 32 / 743 44 31

E-mail:
sekretariát: info@muzeumtn.sk

informácie pre médiá: marketing@muzeumtn.sk

Trenčiansky hrad

Mobil: +421 901 918 825
E-mail: hrad@muzeumtn.sk

Svadobné obrady

Tel.č.: +421 901 918 825
E-mail: hrad@muzeumtn.sk

Prenájom hradných priestorov

Tel.č.: +421 901 918 832
E-mail

Hrad info

Múzem info

Trenčianske múzeum v Trenčíne

Otváracie hodiny:
Pondelok - Piatok:
9:00 – 16:30 hod.

Vstupné:

Stála expozícia
Dospelí 1 €
Deti od 15 rokov, študenti do 26 rokov, ZŤP, ZŤP-S, dôchodcovia 0,60 €

Deti od 3 do 15 rokov

0,10 €

Deti do 3 rokov

zdarma 

Deti s kultúrnym poukazom

1 kultúrny poukaz v hodnote 1 €

Svadby - obrad

50 € (3 € el. energia, 2 € voda, 45 € prenájom)

Svadby - fotenie

20 €Výstavná sieň

Dospelí 1 €
Deti od 15 rokov, študenti do 26 rokov, ŤZP, ŤZP-S, dôchodcovia  0,60 €
Deti od 3 do 15 rokov 0,10 €
Deti do 3 rokov zdarma 
Deti s kultúrnym poukazom  1 kultúrny poukaz v hodnote 1 €

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v múzeu.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac January 2022 Nasledujúci mesiac
Mo Tu We Th Fr Sa Su
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31