Hodiny na Matejovej veži po rokoch čaká oprava

Hodiny na Matejovej veži po rokoch čaká oprava

Hodiny na Matejovej veži Trenčianskeho hradu budú už o niekoľko dní ukazovať presný čas. Približne po desiatich rokoch nefunkčnosti zverilo Trenčianske múzeum v Trenčíne tento vzácny hodinový stroj do rúk majstra Zoltána Lancza z Trenčína, ktorý sa podujal na jeho opravu.
Matejová, alebo Hodinová veža Trenčianskeho hradu je jednou z jeho nezameniteľných dominánt. Súčasť opevnenia dolného hradu je podľa Vladimíra Pinďáka, historika Trenčianskeho múzea datovaná približne do obdobia vlády Matúša Čáka. „Pôvodne to bola strážna veža, ktorá v 17. storočí bola nadstavená, v období baroka mala vežičku cibuľovitého tvaru a ochodzu," doplnil historik. Išlo o strážnu vežu, ktorá má podobnú konštrukciu ako najvyššia stavba Trenčianskeho hradu - Matúšova veža. Vchod do nej bol vysoko nad zemou a vstupovalo sa do nej po rebríku. Podľa dobových vyobrazení hradu pochádzajúcich z prelomu 17. a 18. storočia sa na Matejovej veži objavujú hodiny. „Po odchode šľachtickej rodiny Ilešháziovcov do kaštieľa v Dubnici boli hodiny odstránené a hrad v roku 1790 vyhorel," uviedol Vladimír Pinďák. Znovuosadenie hodín sa uskutočnilo v priebehu 70. rokov minulého storočia. Hodiny už dlhšie fungovali nepresne a ostatných desať rokov sa ich ručičky nepohli.
Myšlienka oživiť hodiny na Matejovej veži prišla priamo od návštevníkov: „Už dlhšie sme sa zaoberali nápadom sprevádzkovať hodiny, tentokrát nás oslovil majster hodinár Zoltán Lancz, ktorý nám ponúkol svoje služby," vysvetľuje Peter Martinisko, riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne. V stredu 14. júna sa uskutočnila demontáž hodinového stroja, ktorý poputuje do hodinárskej dielne. Pomocou horolezeckej techniky približne šesťdesiatkilogramový stroj premiestnili na zem. „Hodiny bude treba vyčistiť, odmastiť, všetky rotačné súčiastky vyleštiť a doplniť opotrebované časti mechanizmu," hovorí hodinársky majster Zoltán Lancz. Podľa jeho slov na stave stroja podpísal zub času a predovšetkým zmes oleja a prachu, ktorá na súčiastkach vytvorila doslova brúsnu pastu. V minulosti prebehlo niekoľko pokusov o sfunkčnenie hodinového stroja. „Našli sme pozostatky po samozvaných opravároch - transformátorový olej, či husacie brko, no niektoré súčiastky chýbajú a teda budeme ich musieť vyrobiť znova," hovorí Z. Lancz.
Podľa hodinára by oprava vrátane ich spustenia vyšla približne na dvetisíc eur, no majster sa zaviazal túto prácu vykonať ako službu svojmu mestu a prácu urobí približne za tretinovú cenu. „Pozitívom tejto spolupráce je i fakt, že pán Lancz prisľúbil i starostlivosť o funkčnosť hodín počas nasledujúcich desiatich rokov," pripomína Peter Martinisko, riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne. Dvakrát do roka čaká hodinový stroj premazanie a nastavenie letného a zimného času.
Hodiny by mali byť hotové už začiatkom leta. „Prvé, čo si ľudia všimnú je, že nefungujú hodiny," hovorí Zoltán Lancz. Preto spolu so svojim synom odložili všetku prácu, aby stihli oživiť hodiny do obdobia najväčšieho prílevu návštevníkov na Trenčiansky hrad.
Zoltán Lancz sa venuje hodinárstvu už od svojich jedenástich rokov: „Ono to nebol až taký kumšt. Môj otec bol hodinár, ja som hodinár, aj môj syn je hodinár," vyznáva sa majster, ktorý svoje prvé hodiny opravoval už vo svojich jedenástich rokoch. Zoltán Lancz má za sebou opravy nespočetného množstva hodín nielen doma, ale aj v zahraničí. „Opravoval som hodiny z francúzskeho kráľovského dvora, od majstra, ktorý za svoj život vyrobil len dva kusy, no tie mu zabezpečili doslova kráľovský život," s úsmevom zakončil Zoltán Lancz.
Trenčianske múzeum v Trenčíne má vo svojich zbierkach niekoľko vzácnych hodín. Postupne sa aj tie dočkajú starostlivých rúk hodinárskeho majstra. Pre zaujímavosť najstaršími sú hodiny z trenčianskej mestskej veže, pochádzajúce z 50.rokov 16.storočia, ktoré v súčasnosti môžu obdivovať návštevníci Katovho domu.

Fotogaléria

19 fotografií