Skleníku na Trenčianskom hrade definitívne odzvonilo, koncom roka bude už minulosťou

Skleníku na Trenčianskom hrade definitívne odzvonilo, koncom roka bude už minulosťou

Po troch rokoch projektovania sa skice z papiera prenesú do reality. Na Trenčianskom hrade začínajú stavebné práce na rekonštrukcii administratívnej budovy, ktorú väčšina Trenčanov pozná pod označením Skleník. Budova, ktorá mnohým Trenčanom ležala v žalúdku, by už ku koncu tohto roka mala nadobudnúť adekvátny vzhľad a v jej vnútri by mali vzniknúť reprezentatívne uvítacie priestory pre návštevníkov.

Dôležitý prvý dojem

Dnes návštevníkov Trenčianskeho hradu víta administratívna budova ešte zo 60.-70. rokov s presklenými stenami smerom na nádvorie hradu i mesto Trenčín. Jej stav už nezodpovedá požiadavkám uvítacích priestorov druhej najnavštevovanejšej kultúrno-historickej pamiatky v kraji, sociálne zázemie sa navyše nachádza v ťažko prístupných priestoroch suterénu. Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) sa preto ako zriaďovateľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne, ktoré má hrad v správe, rozhodol pristúpiť k rekonštrukcii tejto budovy, známej ako Skleník. „Investícia je plne hradená z rozpočtu TSK vo výške takmer 460 tisíc eur. Rekonštrukčné práce by mali trvať približne 150 dní, takže niekedy koncom novembra, resp. začiatkom decembra by sa mala nová zrekonštruovaná budova odovzdať. Nakoľko ide o kultúrnu pamiatku, projekčné prípravy trvali takmer tri roky,“ priblížil základné fakty župan Jaroslav Baška.

Väčší komfort pre návštevníkov i zamestnancov

Zrekonštruované priestory administratívnej budovy – Skleníka – prinesú viacero noviniek. Ťažko dostupné sociálne zariadenia pre návštevníkov sa zo suterénu presunú priamo na prízemie. Tu sa turisti zároveň budú môcť v informačnom centre dozvedieť všetko potrebné z oblasti aktuálneho diania nielen na hrade Matúša Čáka, ale aj v jeho okolí. Novinkou bude aj kaviarnička a predajňa suvenírov. Vyšší komfort a estetickejšie priestory si však nebudú pochvaľovať len  návštevníci, ale aj samotní zamestnanci múzea. V suteréne budovy totiž po jej rekonštrukcii vzniknú nové technicko-hospodárske priestory so samostatným sociálnym zázemím. Minulosťou sa stanú aj samotné presklené steny, ktoré nahradia múry z kombinovaného kamenného a tehlového muriva. Nakoľko ide o kultúrnu pamiatku, pri rekonštrukcii budú dodržané všetky podmienky a požiadavky Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne.

Nová pokladničná zóna

Rekonštrukčné práce na administratívnej budove v stredu 27. júna 2018 slávnostne odštartovali priamo na Trenčianskom hrade. Udialo sa tak v prítomnosti predsedu TSK Jaroslava Bašku, riaditeľa Trenčianskeho múzea Petra Martiniska, ako aj zástupcov zhotoviteľskej spoločnosti Metrostav, a. s., projektanta, stavebného dozoru i vedúceho stavby. „Prvou náročnou fázou bude demontáž sklených výplní, pokračovať budeme búracími prácami a zmenami celkovej dispozície. Samotné realizačné práce by nemali návštevníkov nijako obmedziť, dotknúť sa ich môže napr. len pokladanie dlažby pred administratívnou budovou či inštalácia turniketov,“ ozrejmil priebeh prác riaditeľ múzea.

Nové dispozičné riešenie budovy bude podľa slov Petra Martiniska ideovo rozdelené na tri časti. „Prvou bude návštevnícke centrum, do ktorého presunieme pokladňu z dolnej časti hradu. Návštevníci dnes čakávajú či už na slnku alebo v daždi, takže týmto ich presunieme do interiéru, kde budú chránení aj pred neduhmi počasia. Nachádzať sa tu bude aj kancelária správcu, toalety pre návštevníkov, kaviareň a predajňa suvenírov,“ priblížil ďalej.

Skleník v takej podobe, ako ho dnes Trenčania poznajú, má približne 50 rokov. Dodnes sa v ňom nachádzajú pôvodné prvky zo spomínaných 60.-70. rokov, takže aktuálne štartujúcu rekonštrukciu si naozaj zaslúži. Jeho rekonštrukcia však zďaleka nie je poslednou veľkou zmenou, ktorá sa v tomto období na Trenčianskom hrade deje. Župa totiž na hrad aktuálne buduje nový vstup, ktorý vznikne v priestoroch južného opevnenia hradu v rámci medzinárodného projektu TreBuCHET – Trenčín, Bučovice, Chránime európske tradície. Čoskoro by sa malo pristúpiť aj k začiatku výstavby novej cyklotrasy, ktorá povedie od brán Trenčianskeho hradu cez krajské mesto Trenčín, najstaršie pútnické miesto – Skalku nad Váhom až po miestne kúpalisko v Nemšovej. Tu sa cyklotrasa napojí na už existujúcu cyklocestu, ktorá vedie až po hranicu s Českou republikou. Cyklotrasu TSK postaví vďaka financiám z eurofondov v rámci projektu Na bicykli po stopách histórie.

Fotogaléria

11 fotografií