Blog
Trenčianskemu múzeu v Trenčíne sa podarilo s finančným príspevkom Fondu na odporu umenia zreštaurovať štyri portréty z pozostalosti Ľudovíta Jesenského. Návštevníci ich môžu vidieť v expozícii Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach.
Trenčiansky podporný spolok ALUMNEUM, ktorý umožňoval štúdium aj chudobnejším žiakom a sirotám, vznikol v roku 1875 vďaka iniciatíve hlavného župného notára a neskoršieho ministra dopravy Gabriela Baroša a grófa Gejzu Rakovského.
Vďaka Fondu na podporu umenia Trenčianske múzeum v Trenčíne tak ako po iné roky, aj tentokrát zreštaurovalo viaceré zaujímavé umelecké diela. Jedným z projektov bolo reštaurovanie asambláží z 19. storočia, získaných z kaštieľa Ilešháziovcov v Dubnici nad Váhom.
Trenčianske múzeum v Trenčíne si pripomína 80. výročie Slovenského národného povstania.
Trenčianske múzeum v Trenčíne si pripomína 80. výročie Slovenského národného povstania.
80 SNP: Prípravy Slovenského národného povstania na území dnešného Trenčianskeho samosprávneho kraja
Trenčianske múzeum v Trenčíne si pripomína 80. výročie Slovenského národného povstania.
Rozhodujúca bitka posledného stavovského povstania, vedeného Františkom II. Rákocim, známa ako bitka pri Trenčíne, bitka pri Trenčianskej Turnej či bitka pri Hámroch, sa odohrala 3. augusta 1708 medzi Kuruckými vojskami Františka Rákociho a Labanským cisárskym vojskom vedeným generálom Sigbert Heisterom.
Spolok trenčianskeho Orla dotváral kolorit mesta v medzivojnovom období športovými cvičeniami, prednáškami a divadelnými predstaveniami. V rokoch 1923 – 1928 bol Orol najsilnejšou telovýchovnou organizáciou na Slovensku. V roku 1938 bol nariadením vlády rozpustený a jeho majetok prešiel do správy Hlinkovej gardy.
V týchto dňoch si pripomíname 130. výročie narodenia umelca Huga Grossa. Jeho meno sa snáď každému spája s ľúbivým pohľadom na Trenčín spolu s hradom, ktorý toľkokrát maľoval, a v zbierkovom fonde umeleckej histórie Trenčianskeho múzeá má nezastupiteľné miesto.
Kaštieľ v Horovciach ukrýval starobylú knižnicu, ktorej vlastníkmi od roku 1806 boli členovia šľachtickej rodiny Vietorisovcov. Jej fragmenty sú dnes cennou súčasťou našej muzeálnej knižnice.