Hlavná stránka / Aktuality / Slávnostné otvorenie dobovej včelnice

Slávnostné otvorenie dobovej včelnice

Slávnostné otvorenie dobovej včelnice

         Vo štvrtok 27. augusta 2020 sa pod záštitou ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, pána Jána Mičovského, v zastúpení štátnym tajomníkom Andrejom Gajdošom, uskutočnilo slávnostné otvorenie dobovej včelnice na Trenčianskom hrade.

         Včelnica vznikla v rámci spoločného projektu Trenčianskeho múzea v Trenčíne a Včelárskeho ekologického spolku Slovenska pod názvom „Keď včelárenie bolo remeslom blízkym prírode“.

         Na slávnostnom otvorení sa zúčastnil aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja, pán Jaroslav Baška a samotní realizátori projektu a predstavitelia Včelárskeho ekologického spolku Slovenska, páni Martin Hodoško a Michal Bizoň.

         „Včelársko-ekologický projekt vznikal dva roky a je založený na princípe trvalej udržateľnosti vzdelávania verejnosti. Určený je najmä deťom a mladej generácii“, v uvítacom príhovore uviedol riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne, pán Peter Martinisko.

         „Včelnica bude súčasťou vzdelávacích aktivít. Na týchto aktivitách sa budú môcť návštevníci zúčastniť niekoľkokrát do mesiaca pod dozorom včelára, pričom účastníci budú oblečení v ochrannom odeve“ vysvetlil riaditeľ Trenčianskeho múzea.

         „Tento projekt zapadá aj do Krajskej koncepcie environmentálneho vzdelávania, výchovy a osvety a teším sa, že sa do neho zapájajú aj iné subjekty a sponzori. Deťom a mládeži dnes treba vysvetliť, čo sú včely, ako sa dá o ne starať a verím, že hradná včelnica bude lákadlom nielen pre tých, ktorí sa zaujímajú o ochranu životného prostredia," povedal vo svojom slávnostnom príhovore predseda TSK Jaroslav Baška.

         "Je to niečo unikátne a bolo by fajn, keby sa postupne takéto projekty rozšírili podľa možností aj do ďalších miest v budúcnosti. Ministerstvo chce podporovať všetky podobné aktivity, nakoľko sú dôležité na vytvorenie pozitívneho vzťahu najmä mladých ľudí k prírode, včelárstvu a tradíciám na Slovensku," povedal pri otvorení štátny tajomník MPRV SR Andrej Gajdoš.

         Autor myšlienky umiestnenia úľov na hrade pán Martin Hodoško a jeho kolegovia zo včelárskeho spolku chcú deťom ukázať, že včela, príroda a človek sú jeden spojený kruh. „Včely na Trenčianskom hrade sú ekologicky chované s ohľadom na ich prirodzenosť. Pretože sa tento superorganizmus  evolučne vyvíjal desiatky miliónov rokov, človek by mal do ich života robiť čo najmenej a vopred premyslených zásahov. V budúcnosti by sa mal vžiť skôr do úlohy pozorovateľa  a brať im iba prebytky. To je jeden z veľmi dôležitých faktorov ovplyvňujúcich ich prežitie ako druhu, pretože ich hlavnou úlohou v ekosystémoch je opeľovacia činnosť“, vysvetlil pán Hodoško, predseda včelárskeho spolku.

         "Rôznymi aktivitami by sme radi zmenili pohľad verejnosti na to, že včela bola primárne stvorená k tomu, aby opeľovala, zachovávala biotopy, stabilitu ekosystémov a celej prírody a nie len kvôli medu," priblížil Michal Bizoň, podpredseda Včelárskeho ekologického spolku Slovenska. Dodal, že včely sú indikátorom stavu životného prostredia. Sú zrkadlom toho, v akom alarmujúcom stave je príroda.

         Príjemným spestrením slávnostného otvorenia bola prítomnosť detí zo včelárskeho krúžku z CVČ Včielka z Púchova, v ktorom sa deti a mládež oboznamujú s významom včely medosnosnej a jej užitočnosťou pre životné prostredie a človeka.

         Doposiaľ boli na realizáciu projektu použité zdroje vo výške cca 17 000 €. Tieto boli použité na projektovú dokumentáciu, podlahu včelnice, samotnú včelnicu a výrobu úľov, ubytovanie včiel a mnohé ďalšie činnosti súvisiace s projektom.

         Na financovanie dobovej včelnice boli použité sponzorské príspevky od viac ako 90-ich oslovených partnerov. Generálnym partnerom je RESPECT-Slovakia, s.r.o. Hlavnými partnermi sú SATES a.s., ICS Ice Cleaning System s.r.o. a S&I Technology, s.r.o. Poďakovanie patrí aj silákom zo Champion club z Nemšovej, ktorí mohutné, poltonové včelíny vyniesli ručne na ťažko dostupné miesto na hrade. Trenčianske múzeum v Trenčíne sa zaviazalo prispieť každý rok sumou 1500 €.

         V dobovej včelnici sú tohto času ubytované štyri včelie rodiny, ktoré boli do úľov navezené v pondelok 24. augusta. Ďalšie včielky pribudnú vo zvyšných troch úľoch na jar budúceho roka.

         Už teraz sú dobové úle veľkým lákadlom pre návštevníkov. Veríme, že umiestnením dobovej včelnice a chovom včelích rodín spestríme prehliadku hradu, vzbudíme záujem a zvedavosť najmä u mladých ľudí a detí o prírodu a včelárstvo ako tradíciu, poukážeme na dôležitosť a význam včiel pre život a podporíme myšlienku ich záchrany.

Príhovor riaditeľa múzea, Petra Martiniska

otvorenie včelína

otvorenie včelnice

otvorenie včelnice

otvorenie včelnice

otvorenie včelnice

otvorenie včelnice

otvorenie včelnice

otvorenie včelnice

otvorenie včelnice


Súbor na stiahnutie

Tlacova_sprava_Slavnostne_otvorenie_dobovej_vcelnice.pdf   (PDF, 550.73 KB)


 

Sledujte nás

FacebookTwitterGoogle+

Rýchly kontakt

Trenčianske múzeum
v Trenčíne

Tel.č.: +421 32 743 44 32

Tel.č.: +421 32 743 44 33

E-mail:
sekretariát: info@muzeumtn.sk

informácie pre médiá: marketing@muzeumtn.sk

Trenčiansky hrad

Tel. č.: +421 32 743 56 57

Mobil: +421 901 918 825
E-mail: hrad@muzeumtn.sk

Svadobné obrady

Tel.č.: +421 901 918 825
E-mail: hrad@muzeumtn.sk

Prenájom hradných priestorov

Tel.č.: +421 901 918 832
E-mail

Hrad info

Múzem info

Trenčianske múzeum v Trenčíne

Otváracie hodiny:
Pondelok - Piatok:
9:00 – 16:30 hod.

Vstupné:

Stála expozícia
Dospelí 1 €
Deti od 15 rokov, študenti do 26 rokov, ZŤP, ZŤP-S, dôchodcovia 0,60 €

Deti od 3 do 15 rokov

0,10 €

Deti do 3 rokov

zdarma 

Deti s kultúrnym poukazom

1 kultúrny poukaz v hodnote 1 €

Svadby - obrad

50 € (3 € el. energia, 2 € voda, 45 € prenájom)

Svadby - fotenie

20 €Výstavná sieň

Dospelí 1 €
Deti od 15 rokov, študenti do 26 rokov, ŤZP, ŤZP-S, dôchodcovia  0,60 €
Deti od 3 do 15 rokov 0,10 €
Deti do 3 rokov zdarma 
Deti s kultúrnym poukazom  1 kultúrny poukaz v hodnote 1 €

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v múzeu.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Marec 2023 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
Podujatia na deň 2.3.2023
Prednáška: Aké symboly skrývajú portrétne maľby

02.3.2023, 16:00 - 02.3.2023, 17:00

3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23
Podujatia na deň 23.3.2023
Prednáška: Pohľady do šľachtických knižníc na Považí

23.3.2023, 16:00 - 23.3.2023, 17:00

24 25 26
27 28 29 30 31