Draškovičovský kaštieľ čaká obnova z nórskych fondov

Draškovičovský kaštieľ čaká obnova z nórskych fondov
Renesančný Draškovičovský kaštieľ zo 17. storočia v Čachticiach prešiel od svojho vzniku niekoľkými premenami. Postavený bol v roku 1668 chorvátskym bánom Mikulášom Draškovičom. Na pomerne rozsiahle reprezentantívne sídlo ho prebudovali Forgáčovci, ktorí vlastnili kaštieľ najdlhšie - 140 rokov. V 19. a začiatkom 20. storočia kaštieľ slúžil ako nocľaháreň nemajetnému obyvateľstvu.

Za bývalého režimu prešla budova výraznou rekonštrukciou, pričom v 60. rokoch tu bolo zriadené múzeum. Koncom minulého storočia sa v kaštieli nachádzala okrem múzea aj vináreň s reštauráciou. Na poschodí bola veľká sála s barom, kde sa každý piatok a sobotu poriadala tanečná zábava so živou hudbou, alebo ju zákazníci využívali na svadobné hostiny. Počas letnej sezóny sa záhrada využívala na záhradné sedenie.

Kaštieľ je dnes jednou z pobočiek Trenčianskeho múzea v Trenčíne. Múzeu dominuje expozícia „Krutosť ukrytá v čipkách“, ktorá približuje šľachtickú ženskú módu z čias Alžbety Báthory. Ostatné dve expozície sa venujú histórii Čachtíc a spolku Tatrín.

Ďalšia veľká zmena čaká kaštieľ na budúci rok. Revitalizácia a rekonštrukcia kaštieľa bude primárne zameraná na obnovu budovy v jej havarijnom stave, ale aj na komplexnú obnovu, aby bolo umožnené jej využitie. Bude slúžiť nielen ako múzeum, ale umožní tiež poskytovanie služieb turizmu.

Obnova bude podporená z grantovej schémy EHP a Nórska. Na podporu projektu dostal Trenčiansky samosprávny kraj 800 000 €.