Hasiči absolvovali cvičný zásah na Matúšovej veži

Hasiči absolvovali cvičný zásah na Matúšovej veži

Matúšova veža patrí medzi hlavné symboly Trenčianskeho hradu. V stredu 26. apríla vypukol v jej priestoroch simulovaný požiar. Išlo o súčasť cvičenia trenčianskych hasičov, ktorí si vyskúšali zásah v ťažko dostupnom teréne.

„Matúšova veža je najvyšším a zároveň najťažšie dostupným objektom na Trenčianskom hrade," upozornil riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Mgr. Peter Martinisko.

Náročný terén, ako aj fakt, že hrad patrí medzi národné kultúrne pamiatky, boli pre príslušníkov Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne výzvou. Súčasťou ich cvičenia bola navyše aj evakuácia ťažko zranenej osoby z Matúšovej veže. „Už sme absolvovali dve takéto cvičenia, našťastie, na Trenčianskom hrade sme doteraz nemuseli riešiť reálny zásah," povedal veliteľ zásahu npor. Rastislav Guga. Cieľom cvičenia bolo preveriť čas dojazdu hasičskej techniky, nástupné miesta a plochy pre jej odstavenie, ako aj taktiku vedenia hasenia a zásahu.

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru sa do hradného areálu dostali cez lesopark Brezina prostredníctvom vstupu v južnom opevnení. Z tohto miesta zásobovali vodou horné nádvorie hradu, odkiaľ likvidovali simulovaný požiar dreveného zábradlia, ktorý sa mal následne rozšíriť na strechu Matúšovej veže. „Hasiacu látku sme museli ťahať z veľkej vzdialenosti. Z tohto dôvodu bolo potrebné počítať s tým, že množstvo vody sa použije len na zavodnenie hadíc. V tomto prípade to bolo približne 3000 litrov," upozornil Guga. Pri zásahu použili hasiči hadice s celkovou dĺžkou 250 metrov. Tiež dodal, že pri hasení kultúrnych pamiatok musia brať ohľad aj na to, aby pri hasení požiaru vodou spôsobili čo najmenšie škoda na pamiatke.

V slovenskej histórii nie je hrad, ktorý by v minulosti nevyhorel, keďže veľká časť ich objektov bola postavená z dreva. Požiarom sa nevyhol ani Trenčiansky hrad. Tie najničivejšie ho zasiahli v rokoch 1528 a 1790. „V roku 1790 sa požiar rozšíril na hrad z mesta. Odvtedy bol hrad ruinou, ktorá sa dočkala rekonštrukcie až v 50. rokoch minulého storočia," ozrejmil zástupca riaditeľa Trenčianskeho múzea JUDr. Mgr. Tomáš Michalík, PhD.

Ako uviedol riaditeľ Trenčianskeho múzea Peter Martinisko: „ Takéto cvičenia sa konajú približne každé štyri roky. Z hľadiska bezpečnosti a v snahe uchrániť Trenčianskom hrad sú po celom hrade na tých najkritickejších miestach umiestnené požiarne hlásiče a pravidelne vykonávame revízie týchto zabezpečovacích systémov."

Fotogaléria

7 fotografií