Kópia busty Matúša Čáka Trenčianskeho sa vracia do Maďarska

Kópia busty Matúša Čáka Trenčianskeho sa vracia do Maďarska
Ako v skutočnosti vyzeral Matúš Čák Trenčiansky, mocný pán Váhu a Tatier?
 
Jednu z možných podôb nám ponúka aj trenčianska herma - kópia busty Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorá pochádza z prelomu 19. a 20. storočia. Túto kópiu busty, vyrobenej z medi so zlatou povrchovou úpravou, si Trenčianske múzeum vypožičalo z Maďarského národného múzea pre potreby výstavy o živote Matúša Čáka Trenčianskeho.
 
Práve v týchto dňoch sa trenčianska herma opäť vracia späť do zbierok Maďarského národného múzea. Na Trenčianskom hrade ju tak naposledy môžu návštevníci vidieť 16.8.2022. V súčasnosti prebiehajú rokovania o kópii busty, ktorá by bola trvalo umiestnená na Trenčianskom hrade, kde Matúš Čák Trenčiansky neodmysliteľne patrí.
Návštevníci hradu majú ale stále možnosť vidieť expozíciu "Život Matúša Čáka Trenčianskeho", ktorú Trenčianske múzeum v Trenčíne pripravilo pri príležitosti 700. výročia od úmrtia pána Váhu a Tatier v roku 2021.
      Ako informoval historik Trenčianskeho múzea a kurátor výstavy Lukáš Trnkóci, expozícia bude súčasťou kasární niekoľko rokov. Väčšina exponátov je zo zbierok Trenčianskeho múzea, výnimkou je herma Matúša Čáka či brnenie, ktoré vyrobili pre účely expozície.

      „Matúš Čák Trenčiansky bol považovaný za jednu z najvýznamnejších osobností vrcholného stredoveku v Uhorsku. Chceli sme návštevníkov zaujať, expozícia má preto trochu iný štýl, ako ostatné. Nechali sme vyrobiť nové kulisy, ktoré vytvárajú dojem novej brány Trenčianskeho hradu. Jej súčasťou je aj padací most. Návštevníkov privíta hneď pri vstupe grafika s erbmi Matúša Čáka. Netradičné sú i banery, Matúša Čáka sme chceli priblížiť viac ako ľudskú, nie historickú osobnosť. Keďže ide o odbornú expozíciu, v textoch sú použité aj časti odbornejšieho charakteru,“ priblížil kurátor.
Výstavu je možné navštíviť každý deň v týždni od 09.00 hod. do 18.30 hod., v budove kasárne na Trenčianskom hrade.