Leto na Trenčianskom hrade

Leto na Trenčianskom hrade

Leto na Trenčianskom hrade bude patriť najmä rodinám a deťom. Počas celých prázdnin je pripravený bohatý program plný zábavy, poučenia ale i dobrodružstva. Letná remeselná školička, nočné prehliadky alebo nocovanie priamo na hrade. To je len stručný prehľad toho, čo pre vás ponúka Matúšov hrad počas leta.
V prvej polovici júla pripravuje Trenčianske múzeum v Trenčíne, ktoré je správcom Trenčianskeho hradu veľkú rodinnú pátraciu hru o poklad Matúša Čáka. „Hru tvorí niekoľko stanovísk, kde sa deti pohybujú na základe indícií na tabuľkách rozmiestnených v areáli dolného hradu,“ prezrádza zámer Ľuboš Hamaj z referátu marketingu a komunikácie Trenčianskeho múzea. „Hra o poklad Matúša Čáka“ bude prebiehať od 13. do 16. júla.  Na každého účastníka čaká drobná odmena a postup do záverečného žrebovania o ceny pre celú rodinu.
Novým prázdninovým projektom Trenčianskeho múzea je aj „Letná remeselná školička“. „Jej cieľom je oboznámiť najmenších návštevníkov so starými, zabudnutými remeslami,“ hovorí Ľ. Hamaj. Na prvom stretnutí v sobotu 15. júla sa deti oboznámia s hrnčiarstvom a 5. augusta ich lektorka zasvätí do tajov dobovej kuchyne. „Na záver leta v rámci projektu letnej remeselnej školičky privítame majstra Jozefa Ďuráčiho, ktorý sa venuje folklóru, pastierskemu umeniu a výrobkom z kože,“ pozýva Ľ. Hamaj.  Návštevníci si budú môcť vyskúšať vyrábať z kože v stredu 23. augusta.
K letu patria aj „open air“ koncerty. V amfiteátri Trenčianskeho hradu sa 28. júla predstaví skupina Gladiator. Predkapelou bude ilavská skupina „Dríst“, ktorá oblieka zabudnuté ľudové skladby do moderného rockového šatu.
Trenčiansky hrad má svoje čaro aj počas noci. O nočné prehliadky sa počas tohto leta postará sokoliarska skupina Aquila z Bojníc, ktorá sa predstaví humornými historkami z hradnej mučiarne. „Situácie v hradnej mučiarni nemusia byť vždy len tragické, presvedčíme vás, že z Trenčianskeho hradu sa ozýva katov smiech,“ tajomne prezrádza Jozef Tomík, vedúci bojnických sokoliarov. Nočné prehliadky sa uskutočnia 21. a 22. júla a v auguste sa humor do hradnej mučiarne vráti 12. a 13.augusta. „Do série nočných prehliadok premiérovo zaradíme tento rok aj netradičnú komentovanú prehliadku hradu vo svetle lampášov a bateriek,“ Ľuboš Hamaj pozýva návštevníkov spoznávať „tajomné zákutia hradu trenčianskeho v sobotu 5.augusta. Prehliadka bude obohatená najmä o zaujímavosti z histórie hradu a života hradných pánov.
Na Trenčianskom hrade pripravujú pre deti i ďalšiu premiéru netradičného prázdninového podujatia. Je určené pre všetky nebojácne deti. Prázdniny sú tým správnym priestorom určeným na dobrodružstvá. „Stačí si vziať so sebou „karimatku a spacák“ poďte s nami na cestu za poznaním, zážitkami a dobrodružstvom,“ pozýva Ľuboš Hamaj, ktorý dodáva, že počas noci strávenej na Trenčianskom hrade nebude chýbať tvorivá dielnička, pátracia hra, dobová večera, prehliadka hradu s baterkami, výhľad z Matúšovej veže na nočné mesto a chýbať nebude ani rozprávka na dobrú noc.
Aj záver prázdnin bude patriť rodinám a deťom. Trenčiansky hrad v sobotu 26.augusta dostane prívlastok „rozprávkový“. Cesta rozprávkovým hradom začína v priestoroch podzemia delovej bašty, kde sa nachádza výstava s názvom „Erbové beštie". Tu sa začína odvíjať príbeh stratenej princeznej, ktorú drak uniesol a ukryl na neznáme miesto. Deti postupne prechádzajú jednotlivými objektmi hradu, pričom sa stretávajú s rôznymi postavami - rozprávkovými i skutočnými, spájanými s históriou hradu.
„Počas prázdnin chceme otvoriť hrad najmä pre rodiny s deťmi. Je pre nás podstatné vychovávať si budúcich návštevníkov nielen hradu, ale i ostatných našich expozícií,“ pripomína Peter Martinisko, riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne. Trenčiansky hrad dosahuje v ostatných rokoch rekordnú návštevnosť. Počas uplynulej sezóny navštívilo hrad za dva prázdninové mesiace približne 51 tisíc návštevníkov.

Leto na Trenčianskom hrade