Leto so sokoliarmi

Leto so sokoliarmi

Trenčiansky hrad po celé leto patrí sokoliarom a ich opereným zverencom. Svoj tábor si na dolnom nádvorí rozložili už 19. júna. Členovia sokoliarskej skupiny Aquila priviezli so sebou z domácich Bojníc dovedna desať dravcov, ktorých návštevníci môžu uvidieť počas vystúpení v hradnom amfiteátri.
„Chceli sme pre našich návštevníkov pripraviť sprievodný program, ktorý predstaví toto umenie v celej jeho kráse,“ hovorí o zámere vedenia múzea Lenka Heseková, poverená správou Trenčianskeho hradu. Vystúpenia sokoliarov sú doplnené krátkou scénkou o tom, že kradnúť sa neoplácalo v minulosti a neopláca sa ani teraz. Úsmevný príbeh sedliaka Mateja, ktorý ukradol kráľovského sokola, rozosmieva návštevníkov trikrát denne počas vystúpení. „Tí horlivejší a aktívni návštevníci vystúpení nezriedka skončia namiesto Mateja na dereši,“ hovorí Ľuboš Hamaj z referátu marketingu a komunikácie Trenčianskeho múzea v Trenčíne, ktorý dodáva, že všetko je v medziach humoru a nikomu z návštevníkov sa nič nestane.
Druhá polovica vystúpenia je venovaná sokoliarstvu. „Sokoliarstvo je staré približne štyritisíc rokov a na našom území má dlhú a bohatú tradíciu,“ pripomína Jozef Tomík, vedúci bojnických sokoliarov. Pri vystúpeniach sa priamo vo vzduchu predstavujú štyri vtáky -  popri troch dravcoch aj náš najväčší spevavec Krkavec čierny. „Miláčikom publika je bezpochyby naša najmenšia sova kuvik, ktorú si majú možnosť návštevníci aj podržať na sokoliarskej rukavici,“ uvádza Jozef Tomík. Vystúpenie je doplnené sprievodným slovom skúsených majstrov sokoliarskeho remesla, aby návštevníci získali aspoň základné informácie o jednotlivých vtákoch, ich prirodzenom životnom prostredí či spôsobe lovu.
Pre návštevníkov je na Trenčianskom hrade pripravený aj malý dobový tábor, kde si deti i dospelí môžu vyskúšať streľbu z luku, hod sekerou, odfotografovať sa s niektorým z vystavených dravcov alebo skúsiť aké je to držať v ruke naozajstný meč. Pre tých, ktorí si radi vyskúšajú svoju obratnosť či šikovnosť je pripravený hod venčekom na meč, dobové kolky alebo malý „rytiersky kolotoč“.
Vystúpenia sokoliarov Aquila na Trenčianskom hrade prebiehajú počas celého leta, denne o 10.15, 13.15 a 16.15 hodine. Výnimkou je len nepriaznivé počasie v podobe extrémne vysokých teplôt, dažďa alebo silného vetra. Všetky atrakcie v dobovom tábore na Trenčianskom hrade, vrátane sokoliarskeho programu sú v cene vstupného.

Leto so sokoliarmi

Fotogaléria

54 fotografií