Majstri hrnčiari na Trenčianskom hrade

Majstri hrnčiari na Trenčianskom hrade

Hrnčiarstvo je jedno z najstarších remesiel. Dnešné deti si už len sotva dokážu predstaviť, že šálky, taniere či vázy sa vyrábajú z kusa hliny točiaceho sa na hrnčiarskom kruhu. Presvedčili sa o tom v sobotu 15. júla na Trenčianskom hrade, kde si doslova na vlastnej koži vyskúšali prácu s hlinou i točenie na hrnčiarskom kruhu.
Letná remeselná školička je podujatím, ktorým chce Trenčianske múzeum v Trenčíne počas letných prázdnin priblížiť deťom staré remeselné techniky. Viac ako stovka malých remeselníkov sa počas soboty v priestoroch dolného nádvoria Trenčianskeho hradu zoznamovala s hlinou. „Deti si vyskúšali prácu s hlinou a na hrnčiarskom kruhu si za pomoci lektorky vyrobili svoj vlastný keramický výrobok v podobe tanierika, misky, svietnika či vázy,“ informovala Zuzana Varhaníková z referátu marketingu a komunikácie Trenčianskeho múzea v Trenčíne. Počas podujatia deti spotrebovali dvanásť kilogramov hliny. Svoje výtvory si mali možnosť odniesť domov alebo ich nechať vypáliť. Lektorka Monika Porubčanová si atmosféru letnej školičky pochvaľovala: „Dielničky na hrade boli skvelé, prišlo veľa talentovaných detí, čo som ani nečakala. Vytvorili krásne predmety nielen na kruhu, ale dokázali ich aj vymodelovať.“ Zahanbiť sa nenechali ani dospelí. Kým páni skôr otáľali posadiť sa za hrnčiarsky kruh, nežnejšie pokolenie si neraz splnilo svoj detský sen. „Vyrobila som si takúto misku na guláš, nie je síce dokonalá, ale je moja,“ hrdo sa chváli so svojim výtvorom pani Zuzana. Letná remeselná školička spojila tak celé rodiny. To je jedným z cieľov letných podujatí na Trenčianskom hrade.
Najbližšie v rámci Letnej remeselnej školičky privítame všetkých gurmánov, malých i veľkých. V sobotu 5. augusta je pripravená tvorivá dielnička s názvom „Malí kuchári“. „Tentokrát sa budeme venovať dobovej kuchyni a deti spolu s rodičmi budú môcť priamo na ohni pripravovať jednoduché stredoveké jedlo,“ pozýva Zuzana Varhaníková. Všetok materiál na workshop je zabezpečený a podujatie je v cene bežných prehliadkových okruhov Trenčianskeho hradu.

Fotogaléria

26 fotografií