Na Trenčianskom hrade sme privítali 150 000. návštevníka v tomto roku

Na Trenčianskom hrade sme privítali 150 000. návštevníka v tomto roku

Trenčiansky hrad je už tradične jednou z najnavštevovanejších turistických destinácií v Trenčianskom kraji.  Tento rok je však návštevnosť na hrade rekordná, svedčí o tom aj fakt, že už začiatkom októbra privítali na hrade 150 000. návštevníka v roku 2023.

„Tohtoročná sezóna bola pre nás suverénne najlepšia v histórii. Máme najviac návštevníkov nielen na Trenčianskom hrade, ale aj na ostatných našich pobočkách,“ hovorí riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Mgr. Peter Martinisko.

 „Naposledy sme 150 000. návštevníka privítali na hrade v roku 2019, ktorý bol doposiaľ našim najlepším rokom. Následne v rokoch 2020 a 2021 návštevnosť z dôvodu pandémie  klesla, ale v roku 2022 už bola opäť výborná. O to viac sa tešíme, že sme trend stúpajúcej návštevnosti dokázali udržať aj v tomto roku a dnes môžeme povedať, že sme o 25% lepší ako minulý rok, čo sú fantastické čísla,“ sumarizuje návštevnosť posledných rokov Peter Martinisko a zároveň dopĺňa, že v tomto roku múzeum investovalo do rekonštrukcie hradných objektov už viac ako 770 00 € z vlastných zdrojov.  

Jubilejný 150 000. návštevník hradu prišiel len 2 mesiace po 100.000 návštevníkovi. Za 2 mesiace tak prišlo na hrad 50 000 návštevníkov. Tou jubilejnou, 150 000. návštevníčkou sa stala pani Alexandra z Bratislavy, ktorá pracuje ako dopingová komisárka a hrad prišla navštíviť v rámci pobytu v kraji počas služobnej cesty. „Prichádzam na hrad po viac ako 20 rokoch. Ako prvé som si všimla na hrade novú prístupovú cestu,“  hovorí pani Alexandra. Na hrad prišla skoro ráno  v sprievode kolegu z Varšavy, ktorý si pochvaľoval nielen výnimočné teplé počasie, ale aj celkovú atmosféru v meste: „V Trenčíne som po prvýkrát, ale je tu nádherne, veľmi sa mi tu páči.“

Do konca roku sa návštevníci Trenčianskeho hradu môžu tešiť ešte na niekoľko atraktívnych podujatí. „Tento víkend sa na hrade uskutoční vínny festival, ktorý je už v tejto chvíli vypredaný. Koniec jesene a zber úrody oslávime predposledný októbrový víkend vyrezávaním svetlonosov a poznávaním prírody na hrade. V novembri usporiadame na hrade v južnom opevnení vôbec po prvý krát pochod čertov, tzv. Krampuslauf, presne tak, ako to návštevníci poznajú z rakúskych miest. Chystáme ešte jedno veľké prekvapenie v podobe unikátnej výstavy, takže naši návštevníci sa do konca roka majú na čo tešiť,“ predstavuje najbližšie plány vedúca oddelenia marketingu a komunikácie Ing. Katarína Špačková.

Trenčianske múzeum v Trenčíne spravuje okrem Trenčianskeho hradu ďalších 7 pobočiek. V tomto roku ich doposiaľ navštívilo 177 000 návštevníkov, čo je najlepší výsledok v celej histórii múzea, ktorý zároveň prináša ekonomický efekt do celého regiónu.