NOVINKA na Trenčianskom hrade - rozšírená realita!

NOVINKA na Trenčianskom hrade - rozšírená realita!

V stredu 30. júna 2021 predstavila krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región na Trenčianskom hrade nové lákadlo a horúcu novinku pre návštevníkov, novú rozšírenú realitu, ktorá je využiteľná v celom priestore Barborinho paláca. Na to, aby ju mohli návštevníci využiť, stačí stiahnutie bezplatnej aplikácie do mobilného zariadenia obsahujúceho gyroskop.

Aplikácia očarí vyobrazením dobového nábytku, historických postáv, zaujímavými animáciami, mini hrami či reliéfmi a freskami na stenách miestnosti. “Vytvorením aplikácie pre potreby Trenčianskeho hradu chce KOCR Trenčín región doplniť, zatraktívniť a zmodernizovať ponuku služieb pre návštevníkov tejto národnej kultúrnej pamiatky. KOCR Trenčín región predpokladá, že vďaka aplikácii hrad priláka ešte väčšie množstvo návštevníkov, ktorí vyhľadávajú inovácie a moderné technológie,” ozrejmil účel aplikácie predseda KOCR Trenčín región, Juraj Gerlici.

Opäť bližšie k histórii 

Vďaka aplikácii  si návštevníci doplnia komplexné informácie o histórii Barborinho paláca, ako aj o Hedvige Tešínskej, Jánovi Zápoľskom či kamenárskych značkách. Zaujímavé sú aj 2 mini hry, ktoré potešia nielen malých návštevníkov. Stačí prísť s telefónom bližšie k veľkému jedálenskému stolu či svietniku a hneď sa môžu zapojiť do stolovania či zapaľovanie sviec.

Pri spustenej aplikácii sa odporúča voľne sa pohybovať po miestnosti, vďaka čomu neujde ľudskému oku jediný detail priestoru. Rozšírená realita ponúka unikátny pohľad na to, ako to v stredoveku mohlo vyzerať v tejto časti hradu.

“Je to niečo nové, je to aplikácia, ktorá spestrí prehliadku. Už to nebude len prehliadka so sprievodcom. Hoci je v skutočnosti zariadená len jedným stolom a niekoľkými stoličkami, aplikácia ich prenesie do miestnosti, kde sa nachádzajú historické osobnosti v dobových odevoch, hostina a budú môcť si vďaka mini hre napríklad zapáliť sviečky na svietniku. Aplikácia prináša nové informácie zaujímavou formou,” ozrejmil riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne, Peter Martinisko.  

Dostupná pre každého

“Pri vývoji aplikácie sú vždy dôležité stretnutia, kde sa okrem funkcionalít rieši aj samotný vizuál, preto sme s Trenčianskym múzeom v Trenčíne a KOCR Trenčín región mali veľa stretnutí, kde sme tieto veci spoločne preberali. Museli sme kompletne vymodelovať celý priestor, postavy či nábytok,” okomentoval priebeh tvorby aplikácie konateľ spoločnosti Yahart s.r.o., Ivan Zelenay.

Aplikáciu s názvom “Hrady3D” zobrazujúcu 3D priestor Barborinho paláca na Trenčianskom hrade je možné si stiahnuť do mobilného zariadenia bezplatne a to v prípade oboch operačných systémoch, teda aj Android, aj iOS. Okrem slovenského jazyka je dostupná aj v angličtine a nemčine. Bezproblémová funkčnosť je garantovaná pri zariadeniach starších menej ako dva roky s funkčným gyroskopom.  

Projekt bol realizovaný vďaka finančnej podpore Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Zdroj: KOCR

Fotogaléria

10 fotografií