Prednáška: Bronzový poklad z hradiska na Považí

Prednáška: Bronzový poklad z hradiska na Považí
Vážení priaznivci Trenčianskeho múzea,
vo štvrtok 27.10.2022 sa v kongregačnej sále Župného domu konala dlho očakávaná prednáška „Bronzový poklad z hradiska na Považí“.
Táto téma vzbudila veľký záujem a prilákala veľa priaznivcov Trenčianskeho múzea a tiež fanúšikov archeológie. Všetci boli totiž nesmierne zvedaví na unikátny objav, ktorý sa našiel v novembri minulého roka.
Pútavé rozprávanie jedného z jeho nálezcov, Mgr. Juraja Maleca, PhD., bolo miestami priam dych-berúce.
Najmä pri opise zážitkov a pocitov, ktoré prežíval spolu s kolegami pri odhaľovaní toho veľkého pokladu.
Ako sa nám archeológ Malec priznal: „Pri odhaľovaní tohto nálezu som sa vrátil do čias, keď som si ako malý chlapec s neskutočným nadšením postupne rozbaľoval darčeky pod vianočným stromčekom. Bolo to neopísateľné.“
Predstava, že tieto unikátne šperky skutočne pochádzajú z doby spred neuveriteľných 3000 rokov a fakt, že patrili reálnej osobe, pravdepodobne bohatej obyvateľke hradiska, je fascinujúca. Táto žena musela celú zostavu dobových šperkov, obsahujúcu 12 častí, z nejakého dôvodu ukryť do bezpečia. Späť sa poň však vrátiť nestihla. Prečo to tak bolo sa už asi nedozvieme, avšak tešiť sa môžeme na ďalšie výsledky rozborov tohto významného archeologického nálezu, ktoré ešte nie sú dokončené a istotne nám odhalia ďalšie zaujímavé skutočnosti.
Bronzový depot , čo v odbornom preklade znamená súbor predmetov, ktoré boli uložené do zeme, si nakoniec mohli všetci návštevníci prezrieť na vlastné oči.
Ako sme sa dozvedeli, tento nález by mal byť po skončení všetkých potrebných úkonov, ktoré k archeologickému výskumu patria, umiestnený priamo v Trenčíne.
Veríme, že už čoskoro si ho bude môcť prísť pozrieť aj široká verejnosť.