Prví výhercovia veľkej letnej súťaže strávili noc v Matúšovej veži, na hrad prišli karavanom

Prví výhercovia veľkej letnej súťaže strávili noc v Matúšovej veži, na hrad prišli karavanom

Zaparkovať karavan na nádvorí hradu sa nepodarí každému. Alica s Oliverom mali naozaj šťastie, že vyhrali práve oni a tak sa počas ich cesty po Slovensku ubytovali na jednu noc aj na hrade.

Historicky prvými výhercami Veľkej letnej súťaže: Vyhraj noc na Trenčianskom hrade sa stali Alica a Oliver z Liptova. Sympatickí mladí ľudia aktuálne cestujú po Slovensku v karavane a v rámci svojich ciest prišli aj na Trenčiansky hrad. Možnosť vyhrať noc v Matúšovej veži ich zaujala a v priebehu 3 dní splnili podmienku súťaže – navštívili všetky pobočky Trenčianskeho múzea v kraji.

Oliver: „Samotná cesta k víťazstvu bola veľmi poučná a užitočná.“

„Noc na Matúšovej veži bola už len čerešničkou celého zážitku,“ hovorí Oliver, ktorého hrady počas ich cesty Slovenskom nadchli. „Sám v sebe som si uvedomil, že možno ani nie táto noc, ale to, že sme navštívili všetky tieto múzeá, bolo pre nás veľmi poučné“.

Ako samy uvádzajú, pôvodne bol cieľom ich cesty len Trenčiansky hrad, do múzeí ísť neplánovali. Ešte v zime si kúpili lístky na koncert skupiny Rammstein, v Trenčíne strávili viac ako týždeň a počas neho navštívili aj hrad.

Účasť v súťaži brali ako výzvu a za 3 dni prešli všetky múzeá v kraji. Ako poslednú pobočku navštívili Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Alica priznala, že aj keď sa na škole síce učili o Štúrovi, až v múzeu vďaka výkladu si naplno uvedomili jeho prínos. „Bez Vás by som vôbec neprecítila tieto informácie,“ priznáva Alica a odporúča všetkým si túto cestu za poznaním prejsť.

„To, že sme navštívili všetky múzea bolo mimoriadne poučné," dodáva Oliver. Najviac času strávili v Podjavorinskom múzeu v Novom Meste nad Váhom, kde ich sprevádzal múzejný archeológ. Výnimočná prehliadka trvala takmer 3 hodiny a bola plná veľmi zaujímavých a prekvapivých informácií, o ktoré nie je pri archeologických výskumoch núdza.

 

Cestovanie karavanom po Slovensku

Alica aj Oliver pochádzajú z Liptova. Oliver prevádzkoval reštauračné zariadenie, Alica pracovala v nocľahárni a útulku pre ľudí bez domova v Bratislave. Podľa ich slov sa obaja po predošlých rokoch cítili psychicky vyčerpaní a tak sa rozhodli dať si oddych, predovšetkým od ľudí. Nové sily a elán do ďalšej práce sa rozhodli nabrať práve cestovaním a cieleným spoznávaním Slovenska.

Počas svojej cesty zažívajú skutočne neštandardné situácie. Za mnohé spomínajú to, ako boli svedkami na svadbe klientom z nocľahárne, kde Alica pracovala, a ich karavan bol svadobným autom pre novomanželov priamo na pešej zóne v centre Bratislavy. Rozhodne k tým nezabudnuteľným zážitkom bude patriť aj pobyt na Trenčianskom hrade.

 

Noc na Trenčianskom hrade

Možnosť prespať na hrade, či dokonca na nej kráľovsky hodovať nemá každý.  Oliver ju opisuje s nadšením v očiach: „Bolo to super. Bol to naozaj zážitok na celý život. Je to úplne iné, ako keď ste na prehliadke a máte na ňu obmedzený čas. Teraz sme sa tam už pomaly cítili ako doma. Užili sme si výhľady a nádherný západ slnka.“  Snažili sa nespať a naplno preciťovať atmosféru hradu v čase, keď v ňom nie sú návštevníci a na hradné múry padá tma.

„Stáli sme na veži a predstavovali sme si, aké to bolo, keď na nej stál sám Matúš Čák Trenčiansky a pozeral sa na celý kraj s pocitom, že toto všetko je moje. Bol to naozaj zážitok na celý život," opisuje Oliver.

K tomu, aby sa cítili ako skutoční hradní páni, im pomohla aj špeciálna večera, ktorú im venoval Hotel Elizabeth v Trenčíne. Vegánske menu, ktoré im šéfkuchár pripravil na mieru, si vychutnávali priamo v Matúšovej veži. Spoločnosť im robili len holuby, ktoré schované v hradných múroch hrkútali tomuto šťastnému páru celú noc.

Čo by odporučili ďalším výhercom? „Aby si to tu naplno užili. Keď už obehali všetky múzeá, to bolo gro. Toto je už len čerešnička na torte,uzatvára svoj pobyt na hrade Oliver.

 

Chceli by ste sa aj Vy stať výhercom vo Veľkej letnej súťaži a vyhrať noc na Matúšovej veži spolu s večerou od hotela Elizabeth?

Zapojte sa do súťaže, spoznajte múzeá v kraji a našu históriu, a ak by sa na vás pri žrebovaní predsa len neusmialo šťastie, už samotná cesta za poznaním bude určite stáť za to.

 

 

 

 

Fotogaléria

5 fotografií