Rekonštrukcia strechy na hladomorni Trenčianskeho hradu

Rekonštrukcia strechy na hladomorni Trenčianskeho hradu

Dňa 5. septembra 2022 sa začala rekonštrukcia strechy na budove tzv. hladomorne, ktorá je pamiatkovým objektom Trenčianskeho hradu.

Dôvodom rekonštrukcie je najmä lokálne zatekanie do objektu a jej cieľom ochrana pamiatkových hodnôt objektu i vystavených exponátov. V rámci rekonštrukcie dôjde k odstráneniu a likvidácii starého dreveného šindľa, výmene latovania, montáži novej strešnej krytiny a jej náteru prírodným materiálom (drevný tér, ľanový olej). Práce budú ukončené v polovici septembra 2022. 

strecha hladomorne počas rekonstrukcieJuhovýchodnú valcovitú baštu, zvanú aj "Kráľovská veža", dal v 15. storočí postaviť Žigmund Luxemburský pôvodne ako vyhliadkovú vežu. Neskôr údajne slúžila ako hradné väzenie a hladomorňa, pre potvrdenie tejto tradície však chýbajú hodnoverné doklady. Úzkym otvorom v podlahe je možné dostať sa do 9 metrov hlbokého suterénu.

V bašte sa nachádza múzejná expozícia s názvom „Hladomorňa – Teufelsturm“. Návštevníci Trenčianskeho hradu si môžu pozrieť repliky stredovekých mučiacich nástrojov a dozvedieť sa zaujímavé informácie o tzv. útrpnom práve v Trenčíne.

Projekt rekonštrukcie v hodnote 48 000,- eur bol podporený Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky z dotačného programu Obnovme si svoj dom.