Slávnostné otvorenie Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach

Slávnostné otvorenie Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach

Obnova Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach bola po dvoch rokoch úspešne ukončená

V pondelok 22. apríla 2024 bol Draškovičov kaštieľ v Čachticiach, ktorý je jednou z ôsmich pobočiek Trenčianskeho múzea v Trenčíne, za prítomnosti vzácnych hostí slávnostne otvorený.

Záverečnej konferencie, ktorou bol projekt „Revitalizácia Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach“ oficiálne ukončený, sa zúčastnila aj veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku Susan Eckey. Spoločne s predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslavom Baškom, riaditeľom odboru Grantov EHP a Nórska a Švajčiarskeho príspevku Jaroslavom Mojžišom, riaditeľom Trenčianskeho múzea v Trenčíne Petrom Martiniskom a starostkou obce Čachtice Erikou Ondrejkovou slávnostným prestrihnutím pásky uviedli do života tento historický skvost, ktorý bol od apríla 2021 z dôvodu plánovanej rekonštrukcie pre verejnosť zatvorený.

V poobedňajších hodinách bol kaštieľ sprístupnený aj verejnosti. Návštevníci tak mali možnosť od 15. hodiny nahliadnuť do zrekonštruovaných priestorov tejto nádhernej historickej pamiatky, ktorá bola takmer tri roky kvôli rekonštrukcii uzavretá. Vypočuť si mohli odborný výklad k histórii kaštieľa a prezrieť si všetky nové expozície. Spestrením popoludnia bol aj zaujímavý program v podobe dobovej módnej show v podaní skupiny Fringia, ktorý celý zážitok z návštevy prekrásnych priestorov kaštieľa len umocnil.

Rezidenciu dal od základu ako novostavbu vybudovať Mikuláš Draskovich v roku 1677. Mikuláš podiely na panstve vyženil sobášom s grófkou Barborou Drugethovou, vnučkou Alžbety Báthoryovej. Kaštieľ neskôr vlastnili Forgáčovci, v 19. a začiatkom 20. storočia slúžil ako nocľaháreň nemajetnému obyvateľstvu, čo sa neblaho podpísalo na jeho stave.

Nové funkcie kaštieľa

Zrekonštruovaný Draškovičov kaštieľ bude slúžiť verejnosti nielen ako múzeum, ale aj ako kultúrno-kreatívne centrum a budú sa tam konať i rôzne kultúrne podujatia. Kaštieľ ponúkne unikátny priestor s novými expozíciami s množstvom moderných interaktívnych prvkov, vďaka ktorým sa história stane ešte pútavejšou pre všetky vekové kategórie. Návštevníci si budú môcť vypočuť príbeh legendárnej Alžbety Bathory, ktorá sa svojmu okoliu prihovára priamo z obrazu. Tiež uvidia, ako v minulosti žila šľachta, či sa dozvedia množstvo informácií o Rómoch, habánoch a ďalších komunitách, ktoré tu v minulosti žili. V jednej z expozícií v podzemí nájdete aj kútik venovaný tradícii vinárstva v tomto regióne

Súčasťou kaštieľa bude aj turisticko-informačná kancelária či kaviareň s terasou, ktorej prevádzkovateľ sa stále hľadá. Trenčianske múzeum v Trenčíne navyše pripravuje projekt výsadby novej záhrady v okolí Draškovičovho kaštieľa s novou drobnou infraštruktúrou, lavičkami a fontánou.

Všetky expozície budú sprístupnené bez sprevádzania., ktorí slávnostné otvorenie Draškovičovho kaštieľa nestihli, môžu ho navštíviť už začiatkom mája, kedy otvorí svoje brány pre širokú verejnosť počas svojich pravidelných otváracích hodín.

 

Financovanie rekonštrukcie

Projekt Revitalizácia Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach bol realizovaný vďaka získanému grantu z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 1 007 216,85 € prostredníctvom Grantov EHP a Nórska. Projekt bol spolufinancovaný v sume 177 744,15 € z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a v sume 374 197 € z prostriedkov Trenčianskeho samosprávneho kraja. Viac o rekonštrukcii Draškovičovho kaštieľa nájdete na webovom sídle: https://www.draskovicovkastiel.sk/

Fotogaléria

34 fotografií