„Trenčianske hradovánky“ mali svoju premiéru

„Trenčianske hradovánky“ mali svoju premiéru

Historické festivaly neodmysliteľne patria ku koloritu Trenčianskeho hradu. Tradičné „hradné slávnosti“ v tomto roku nahradil nový formát podujatia s novým názvom. Návštevníci Matúšovho hradu tak mohli 17. a 18. júna navštíviť „Trenčianske hradovánky“.
Hlavným organizátorom podujatia bola trnavská agentúra Hector, ktorá úspešne realizuje niekoľko obdobných festivalových podujatí nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. „Siahli sme po silnom partnerovi, ktorý je momentálne lídrom medzi eventovými agentúrami u nás,“ hovorí Ľuboš Hamaj z referátu marketingu a komunikácie Trenčianskeho múzea.
Už od stredy ožil areál hradu stanovým mestečkom, v ktorom sa utáborili účinkujúci. Hlavnou myšlienkou festivalu bolo preniesť návštevníka v čase do obdobia stredoveku. „Návštevník nemal byť len pasívnym konzumentom programu, naopak mal byť jeho aktívnou zložkou, pretože mottom Trenčianskych hradovánok bolo prísť, vidieť, ochutnať, zažiť,“ vysvetľuje Ľ. Hamaj. Šermiari, zbrojnoši, kaukliari či šarmantné šľachtičné to boli hlavní protagonisti pestrého programu. Približne stopätdesiat účinkujúcich sa počas dvoch dní staralo o zábavu 2600 návštevníkov, ktorí počas festivalu zavítali na Trenčiansky hrad.
Program v hradnom amfiteátri otvorilo v sobotu dopoludnia vystúpenie bubeníckej jednotky agentúry Hector „Metronómček“. Vírenie bubnov naladilo prichádzajúcich návštevníkov na tú správnu atmosféru. Napriek chladnému, veternému a daždivému počasiu zavítalo na hrad v prvý deň festivalu bezmála tisíc návštevníkov. Predpoludním vystúpila ešte dobová hudba „Vrbovské vŕby“. Jej líder Andrej Budislav Jobus prezradil publiku, že to, čo budú počuť je takzvaná „sellácka gotika“. „Väčšina našich skladieb je veľmi jednoduchá, skladá sa poväčšine zo šiestich tónov,“ vysvetľuje A. Jobus. Najmä dámy si nemohli nechať ujsť vystúpenie chlapčenskej akrobatickej skupiny. Priaznivci historického šermu si mali možnosť do sýtosti si užiť hneď niekoľko vystúpení. Napoludnie sa predstavili šermiari agentúry Hector zo svojou Vikingskou detektívkou. O večerný galaprogram sa postarali spolu so svojimi dravcami sokoliari sv. Bavona. Skupina Žoldnieri sa publiku predviedli v novej show z tajomného obdobia Sherlocka Holmsa. S energickou ohňovou show sa predstavila skupina Dream Dancers. A vrchol sobotňajšieho programu tvorila premiéra najväčšej šermiarskej show na Slovensku „Mythos“. O ktorú sa postarali majstri šermu z agentúry Hector. Sobotňajší program si prišiel pozrieť aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.
Druhý deň „Trenčianskych hradovánok“ priniesol krajšie počasie a tak sa viac ako tisíc návštevníkov mohlo takpovediac „hradovať“ z nabitého programu, prebiehajúceho nielen v hradnom amfiteátri, ale aj na celom dolnom nádvorí. „Som rád, že sa podarilo zrealizovať toto podujatie a verím, že „Trenčianske hradovánky“ na Trenčianskom hrade budú mať svoju tradíciu,“ vyslovil svoje želanie Peter Martinisko, riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne. Ambíciou múzea, ako správcu hradu je modernizovať a aktualizovať podujatia, tak aby sa stali pre návštevníkov atraktívnejšie. „Na jeseň pripravujeme premiérové festivalové podujatie zamerané na dobovú gastronómiu,“ uviedol riaditeľ múzea. Festival dobových chutí dostane svoj priestor v programovej skladbe hradu 23. septembra.

Fotogaléria

229 fotografií

Súvisiace video