Trenčianske múzeum v Trenčíne si pripomína jubileum významnej emancipovanej národovkyne

Trenčianske múzeum v Trenčíne si pripomína jubileum významnej emancipovanej národovkyne

Trenčianske múzeum v Trenčíne pri príležitosti 200. jubilea narodenia Anny – Hurbanovej Jurkovičovej pripravilo výstavu venovanú životu a posolstvu tejto významnej ženskej postave slovenských dejín.

V priestoroch Podjavorinského múzea v Novom Meste nad Váhom sa dňa 11. apríla 2024 o 16:00 hod. uskutoční vernisáž k výstave „Anička Jurkovičová a jej novomestskí potomkovia“. Výstava je organizovaná v spolupráci s mestom Nové Mesto nad Váhom, Štátnym archívom v Bratislave, Archívom mesta Bratislavy a Slovenským národným múzeom– Historickým múzeom.

Výstava venovaná 200. výročiu narodenia Anny Hurbanovej-Jurkovičovej prevedie návštevníkov jej životnou cestou. Anna Hurbanová, rod. Jurkovičová, bola dcéra Samuela Jurkoviča, manželka Jozefa Miloslava Hurbana a matka básnika Svetozára-Hurbana Vajanského, no predovšetkým to bola emancipovaná národovkyňa. Jurkovičová sa stala najmä symbolom zdravej ženskej emancipácie v 19. storočí a inšpirovala ženy k tvorivosti a boju proti predsudkom.

Návštevníci budú môcť vidieť matriky s údajmi o narodení a sobáši Aničky Jurkovičovej, ktoré sú zvyčajne očiam verejnosti nedostupné. Výstava je doplnená zbierkovými predmetmi Trenčianskeho múzea v Trenčíne a Slovenského národného múzea – Historického múzea. Výstavu Anička Jurkovičová a jej novomestskí potomkovia si môžu návštevníci pozrieť vo výstavných priestoroch Podjavorinského múzea do 7. júna 2024.