Vernisáž výstavy Konopné reminiscencie

Vernisáž výstavy Konopné reminiscencie

V piatok 16. novembra 2018 sa vo výstavných priestoroch Podjavorinského múzea v Novom Meste nad Váhom uskutočnila vernisáž výstavy Konopné reminiscencie.

Výstava predstavuje tvorbu Boženy Adamicovej, rodáčky z Moravského Lieskového, majsterky ľudovej umeleckej výroby. Vo svojich dielach sa snaží preniesť krásu moravskolieskovskej a bošáckej tradičnej výšivky do svojej tvorby. Sústredila sa na využitie tradičného materiálu regiónu, kde prevažovalo konopné plátno. Jej prínos v ľudovej kultúre je však výrazný nielen v jej tvorbe, ale aj v dlhoročnej výskumnej oblasti ľudového odevu a techník spracovania textilu v regióne a s nimi súvisiacich prác, domáckej výroby či pestovania a využitia technickej konopy. Bola dlhodobou prispievateľkou do časopisu Dorka (1978 - 2005).


K téme ľudového textilu a spracovaniu konopy siatej Adamicovej vyšli dve odborné publikácie Ľudový textil a odev v Moravskom Lieskovom (2000) a Konopná nostalgia (2011). Výstavu dopĺňajú predmety zo zbierok Trenčianskeho múzea v Trenčíne s jednotlivými opismi prác spracovania konôp, ktoré majú priblížiť náročné práce našich prastarých mám a pracovný postup vzniku odevu z konôp.

Výstava potrvá do 29. marca 2019, deti do 15 rokov majú vstup na výstavu zdarma.

Reportáž z výstavy si môžete pozrieť TU.

Fotogaléria

9 fotografií