Výstup na Matúšovú vežu je krajší

Výstup na Matúšovú vežu je krajší

Dominanta Trenčianskeho hradu Matúšova veža privítala v pondelok 23. októbra prvých návštevníkov, ktorí vstúpili do jej vymaľovaného interiéru, aby sa mohli pokochať výhľadom na mesto na blízke okolie. Pracovníci údržby Trenčianskeho múzea počas ostatných desať dní vymaľovali schodištia a jednotlivé podlažia veže.
Pod stav interiéru sa podpísal fakt, že vežu navštívi ročne viac ako stotisíc návštevníkov. Steny boli postupne odmastené, opravené a vymaľované. Na tento účel použili pracovníci Trenčianskeho múzea viac ako stodvadsať kilogramov špeciálnej náterovej hmoty. „Ide o ekologickú, interiérovú farbu, ktorá sa pre svoje vlastnosti často používa pri obnove pamiatkovo chránených objektov,“ uviedla Mária Kováčiková, koordinátorka údržby. Práce na úprave veže začali v pondelok 9. októbra. Celkovo sa na prácach podieľalo šesť zamestnancov. „Steny bolo potrebné najskôr odmastiť a napustiť penetráciou, samotné maľovanie nám zabralo šesť a pol dňa,“ hovorí M. Kováčiková.
Matúšová veža bola postavená koncom 11. storočia v románskom slohu a okolo roku 1270 ju obstavali tehlovým plášťom a upravili v gotickom slohu. Veža je dominatou nielen hradu, ale aj celého Trenčína a návštevníci pri jej zdolávaní prekonajú dovedna 146 schodov.
Maliarske práce prebiehali súbežne s výmenou okien na palácoch horného hradu, čo spôsobilo isté obmedzenia v jeho prevádzke. Po ich ukončení hrad funguje v plnej prevádzke. Pre návštevníkov je otvorený denne od 9.00 do 17.00 hod. pričom posledná prehliadka hradu so sprievodcom začína o 15.00 hod.

Fotogaléria

15 fotografií