Župné barokové hodiny z roku 1735 po reštaurovaní opäť tikajú a zdobia Barborin palác

Župné barokové hodiny z roku 1735 po reštaurovaní opäť tikajú a zdobia Barborin palác

Trenčianske múzeum v Trenčíne v piatok 10.marca 2023 inštalovalo zrekonštruované župné barokové hodiny z roku 1735 na Trenčianskom hrade. Vďaka spolupráci s trenčianskym hodinárom  Zoltánom Lanczom tieto hodiny po desiatkach rokov mlčania ožili. Ich presné tikanie môžete počuť v Barborinom paláci.

Podľa dostupných údajov boli župné barokové hodiny pôvodne vyhotovené ako súčasť nového vybavenia Župného domu v Trenčíne v roku 1735. Ako zbierkový predmet ich Trenčianske múzeum v Trenčíne získalo v roku 1972. Niekoľko desiatok rokov bola prázdna hodinová schránka hodín vystavená na Trenčianskom hrade, chýbal v nej však hodinový stroj a samotná skrinka bola poškodená. Trenčianske múzeum v Trenčíne v roku 2020 pristúpilo k reštaurovaniu hodinovej skrine a vďaka odbornej práci interných a externých reštaurátorov sa hodiny podarilo zrekonštruovať do ich predošlej podoby. Celkové náklady na ich rekonštrukciu boli 4 500 €.

Ich súčasnú zrekonštruovanú podobu približuje Mgr. Vladimír Pinďák, historik Trenčianskeho múzea v Trenčíne: „Pri realizovaní sondážneho výskumu sa zistilo, že pôvodne tmavšie časti skrine a lucerny mali biely, prípadne belasý vzhľad a boli pozlátené. Neskôr bola vytvorená imitácia mramoru a v poslednej fáze bola schránka natretá lakom, ktorý časom stmavol. Pri reštaurovaní bol odstránený lak, nanesený pravdepodobne v 30. rokoch 20. storočia a pristúpilo sa k reštaurovaniu druhej povrchovej úpravy. Pôvodná prvá fáza vzhľadu sa zachovala len v torzálnom stave, preto sme sa rozhodli prinavrátiť hodinám vzhľad po druhej povrchovej úprave.“

Svoje „srdce“  dostali hodiny späť vďaka spolupráci s miestnym hodinárom Zoltánom Lanczom, ktorý do nich opäť vdýchol život. Na Trenčiansky hrad ich inštaloval spolu so svojím synom, Oliverom Lanczom, a ako prezradili, hodinárskemu remeslu sa venoval už ich dedko. Vzácne barokové hodiny tak boli skutočne v rukách profesionálov. Zvláštnosťou týchto hodín v dnešnej dobe je, ako uviedol majster Zoltán Lancz, že na svoj pohyb nepotrebujú žiadnu elektrinu. Pohyb hodinových ručičiek zabezpečuje dômyselný mechanizmus  a aby nezastali, je potrebné ich každé dva dni natiahnuť. 

Trenčiansky hodinár Zoltán Lancz nám ponúkol originálny barokový hodinový stroj, ktorý reštauroval, s čím sme, samozrejme, súhlasili. Do doposiaľ prázdnej zrekonštruovanej lucerny majster hodinár nainštaloval barokový hodinový stroj a hodiny opäť tikajú a ukazujú presný čas. Raritou tohto hodinového stroja je skutočnosť, že časť jednej z ručičiek bola vyhotovená z mince a to koncom 18. storočia niekde v oblasti severovýchodného Nemecka,“ uviedol riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne, Mgr. Peter Martinisko.

Hodinový stroj je plne funkčný a návštevníci Trenčianskeho hradu si jeho chod môžu vypočuť priamo na Trenčianskom hrade v Barborinom paláci už od soboty, 11.3.2023. Hodinový mechanizmus bude z časti viditeľný cez sklenené dvierka lucerny. Samotná hodinová skriňa po spojení s lucernou dosahuje úctyhodnú výšku 320 cm.

Fotogaléria

5 fotografií