Každá kniha má svoj príbeh. Unikátne tlače 16. storočia z našej knižnice opäť ožívajú.
Zreštaurované tlače 16. storočia z knižnice Trenčianskeho múzea v Trenčíne
Trenčianske múzeum úspešne pokračuje v reštaurovaní vzácnych tlačí 16. storočia. Tieto tlače, ktoré sú svedectvom rozvoja vzdelanosti a kultúry, boli vydávané v známych kníhtlačiarskych dielňach či centrách vtedajšieho knižného obchodu a ich autori boli významní humanistickí učenci. Zreštaurované tlače, ktorých historická hodnota je výnimočná, pochádzajú z rodovej knižnice šľachtickej rodiny Zamarovských zo Zamaroviec a sú súčasťou kultúrneho a intelektuálneho dedičstva Slovenska.
Trenčianske múzeum v Trenčíne realizuje reštaurovanie vzácnych tlačí 16. a 17. storočia vďaka finančnému príspevku Fondu na podporu umenia už od roku 2018. Fond knižnice obsahuje 20 tlačí 16. storočia a 51 tlačí 17. storočia, ktoré boli vzhľadom na svoj význam vyhlásené Ministerstvom kultúry za Historické knižničné dokumenty a z tohoto dôvodu sa im venuje špeciálna starostlivosť a ochrana. Ide o jedinečné a unikátne tlače, ktoré boli zapísané do Ústrednej evidencie historických knižničných dokumentov a fondov Slovenskej republiky.
V tomto roku boli zreštaurované tri tlače 16. storočia, pochádzajúce pôvodne z knižnice šľachtickej rodiny Zamarovských zo Zamaroviec, ktorá patrí medzi najzachovalejšie rodové knižnice na Slovensku a od roku 1966 tvorí cennú súčasť historického fondu našej muzeálnej knižnice. Stav tlačí vyžadoval odborný reštaurátorský zásah, aby sa zastavil proces ich ďalšieho poškodzovania a bolo možné pristúpiť k ich využívaniu pre študijné a bádateľské účely. Vypracovanie reštaurátorského zámeru, komplexné reštaurovanie a dokumentáciu zabezpečila Mgr. Art Barbora Němečková, ArtD., členka Komory reštaurátorov vo svojom reštaurátorskom ateliéri v Bratislave.
Prvou zreštaurovanou tlačou je významné právnické dielo 16. storočia, ktoré sa zaoberá základmi a výkladom rímskeho súkromného práva Iustinianus Institutionum seu elementorum D. Iustiniani sacratissimi principis, vydané v roku 1580. „Justiniánske inštitúcie“ boli súčasťou zbierky prameňov rímskeho práva „Corpus iuris civilis“, ktoré boli zostavené z poverenia byzantského cisára Justiniána I. začiatkom 6. storočia. Slúžili ako učebnica platného rímskeho práva pre študentov a ich význam presiahol hranice Byzantskej ríše – stali sa jedným zo základov neskorších európskych právnych systémov.
Stav pred reštaurovaním
Stav po reštaurovaní
Druhou zreštaurovanou tlačou je historické dielo Johanna Funcka ( 1518 – 1566 ), nemeckého luteránskeho teológa a kazateľa v Norimbergu, žiaka Filipa Melanchtona vo Wittenbergu, venované biblickým dejinám od stvorenia sveta a zachytávajúce jednotlivé historické udalosti: Funck ( Funncius ), Johannes. CHRONOLOGIA: Hoc est Temporum et Regnorum series, ab initio mundi usque ad annum dominin ostri Iesu Christi M.D.LXX. Dielo bolo vydané vo Wittembergu v roku 1578.
Stav pred reštaurovaním
Stav po reštaurovaní
Treťou tlačou, ktorá prešla procesom reštaurovania, je práca nemeckého právnika a polyhistora Philippa Cameriarusa (1537 – 1624) Operae Horarum Succisivarum sive meditationis Historiae. V tomto prípade sa jedná o prvé originálne vydanie z roku 1591, vytlačené v Norimbergu u Christopha Lochnera a J. Hofmanna. Napriek tomu, že základné dielo sa nezachovalo úplné ( defekt ), mimoriadne cenný je jeho príväzok Chronologia vitae et rerum gestarum Alfonsi, regis Aragoniae et Neapolis ... z roku 1589. Napísal ho Lutherov stúpenec a žiak Filipa Melanchtona Davida Chytraeus ( David Kochhafe, 1530 – 1600 ), vytlačené bolo v Rostocku v dielni Stephana Möllemanna, kníhtlačiara činného v rokoch 1561 – 1610. Hodnotu tlače zvyšuje skutočnosť, že dielo sa vyskytuje veľmi zriedkavo a len v obmedzenom počte európskych knižníc.
Stav pred reštaurovaním
Stav po reštaurovaní
Historický fond knižnice Trenčianskeho múzea obsahuje množstvo vzácnych tlačí, ktoré predstavujú dôležitú súčasť nášho kultúrneho dedičstva a slúžia ako cenný zdroj poznatkov o minulosti, a aj preto je nevyhnutné zabezpečiť ich ochranu a zachovanie pre budúce generácie. Trenčianske múzeum plánuje postupne zreštaurovať všetky tlače 16. a 17. storočia, aby predišlo ďalšiemu znehodnoteniu týchto jedinečných dokumentov a zachovalo ich autentickú historickú hodnotu. Za každou zreštaurovanou knihou sa skrývajú hodiny trpezlivej práce a hlboká úcta k histórii. Vďaka precíznej reštaurátorskej práci opäť ožívajú v plnej kráse a my môžeme tieto vzácne skvosty obdivovať aj čerpať z ich nadčasovej hodnoty. Zreštaurované tlače budú k dispozícii bádateľom na vedecké a študijné účely alebo na výstavné a prezentačné účely v rámci podujatí konaných v Trenčianskom múzeu.
Text: Alica Krištofová, Knižnica Trenčianskeho múzea v Trenčíne
Foto: Dana Krajčová, akad. maliarka