Ferdinand Bolebruch: Drevo moja vášeň

Ferdinand Bolebruch: Drevo moja vášeň

Termín: od 15.12.2016, 16:30 do 24.2.2017, 16:00

Trenčianske múzeum v Trenčíne, oddelenie Podjavorinské múzeum v Novom Meste nad Váhom pripravuje v tomto adventnom čase výstavu rezbárskeho majstra Ferdinanda Bolebrucha. Rodák z mestečka Gbely sa v priestoroch novomestského múzea predstaví svojimi drevenými plastikami a reliéfnou tvorbou.

Ferdinand Bolebruch je v prostredí Nového Mesta nad Váhom dobre známy ako nositeľ myšlienky a zároveň jeden z tvorcov dreveného betlehema, ktorý sa stal súčasťou vianočnej výzdoby novomestského námestia. V bohatej tvorbe nadväzuje na rodinné tradície svojich predkov, prastarého otca – starečka Jakuba a otca Jakuba, po ktorých zdedil stolársku dielňu. Divákovi približuje postavy z príbehov, ktoré v detstve počúval od svojich strýcov a tetiek zo Záhoria. V práci čerpá námety z ľudovej kultúry, vidieckeho života Gbelov. Zobrazuje každodenný kolorit tradičnej záhoráckej dediny, kalendárne aj rodinné obyčaje, typické dedinské postavičky a osobnosti. Vzdialená mu nie je ani biblická tematika. Ferdinand Bolebruch prezentoval svoju tvorbu na mnohých výstavách na Slovensku i v zahraničí.

Okrem figurálnej tvorby, drevených reliéfov a betlehemu od Ferdinanda Bolebrucha múzeum tradične sprístupní aj pohyblivý betlehem od Mariána Mikulca, rodáka zo Zemianskeho Podhradia a betlehem z vizovického pečiva od Elišky Magálovej. Tento rok bude výstava obohatená o šúpoľové betlehemy od Márie Karolovej, svietiaceho betlehemu od Jaroslava Hanzlíka a keramickej Svätej rodiny od manželov Hanúskovcov.

Slávnostná vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 15. decembra 2016 o 16:30 hod a výstava potrvá do konca februára 2017.

Ferdinand Bolebruch

Miesto konania

Podjavorinské múzeum v Novom Meste nad Váhom

Zabezpečuje

Mgr. Andrea Lazarčíková

Organizátor

Trenčianske múzeum v Trenčíne