Japonsko na Trenčianskom hrade

Japonsko na Trenčianskom hrade

Termín: od 28.6.2015, 13:30 do 28.6.2015

Hoci je Japonsko vzdialené od našej krajiny niekoľko tisíc kilometrov, aj tak sa dlhodobo teší veľkému záujmu. Krajina vychádzajúceho slnka je nesmierne lákavá svojou kultúrou a históriou, bojovým umením, šintoizmom, budhizmom a čajovým obradom, keramikou, nádhernou drevorezbou či vzácnymi ikebanami.

13.30 – 14.00 ČAJOVÝ OBRAD podľa pravidiel školy Omotesenke (Akiko „Somei“ Fuhrmann)
14.00 – 14.45 KIMONO - Ukážka obliekania tradičného japonského odevu (Akiko „Somei“ Fuhrmann) Pani Akiko (Somei) Fuhrmann žije od roku 1996 v Rakúsku a venuje sa najmä výučbe čajového obradu. Vystupovala počas rôznych podujatí organizovaných Japonským kultúrnym centrom pri Veľvyslanectve Japonska vo Viedni, v Bratislave, Prahe.
14.45 – 15.15 IKEBANA podľa pravidiel školy IKENOBO (Yusen Ode) Pani Yusen Ode pochádza z mesta Tochigi, prefektúra Tochigi. V roku 1977 skončila školu ikebany Ikenobo a získala titul profesorky tejto ikebanistickej školy.
15.15 – 16.15 PREDNÁŠKA O JAPONSKEJ GASTRONÓMII (Jozef Koleják) Pán Jozef Koleják je žurnalista časopisu .týždeň zaoberajúci sa gastronómiou, ktorý absolvoval v roku 2014 pobyt v Japonsku pre novinárov zameraný práve na japonskú kuchyňu.
16.15 – 17.15 BENTO - Ukážka prípravy japonského jedla spojená s ochutnávkou (Yoshimi Usui) Pani Yoshimi Usui žije a pracuje v meste Utsunomiya v Japonsku. Pôsobila ako asistentka v televíznom programe o varení televízie NHK. Od roku 1990 sa venuje gastronómii ako Present Cooking Artist a je riaditeľkou školy varenia. Organizuje rôznorodé kurzy varenia a prednášky o gastronómii na verejných inštitúciách a venuje sa výskumu o potravinách a živočíšnych produktoch z prefektúry Tochigi.
17.15 – 18.15 KONCERT JAPONSKÝCH BUBNOV (Kiyo Kito Taiko) Kiyo Kito Taiko je skupina zložená z hráčov na japonské bubny taiko, ktorá vznikla v Budapešti v roku 2000 a má osem riadnych členov a vedie ju jej jediný japonský člen Keijiro Takaku a David Laar. Skupina sa aktívne venuje hudobným aktivitám, organizuje množstvo koncertov, vystúpení na festivaloch a v televízii v Maďarsku i v zahraničí. Na Slovensku úspešne vystúpili počas Japonského týždňa na Bratislavskom letnom festivale v roku 2011 a v roku 2015 na výstave Bonsai Slovakia v Nitre.

Miesto konania

Trenčiansky hrad, amfiteáter

Zabezpečuje

Veľvyslanectvo Japonska v Slovenskej republike