Kraslica

Kraslica

Termín: od 21.3.2016 do 25.4.2016

Viac ako tristo kraslíc bude v termíne od 21.3. do 25.4. zdobiť horné poschodie Ľudovítovho paláca na Trenčianskom hrade. Zdobené budú rôznymi technikami. Vidieť budete môcť kraslice batikované špendlíkom, rubičkou alebo olepované slamou, sitinou, bavlnkou. Ďalšie budú odrôtované, vyškrabované alebo okované.

Pôjde o ukážku práce domácich majstrov z okolia Trenčína, ktoré má vo svojom zbierkovom fonde. Centrá sa nachádzali alebo nachádzajú v Dolnej Porubej, Mníchovej Lehote, Selci, Veľkej Hradnej a Svinnej. Trenčianske múzeum v Trenčíne však pripravilo výstavu nie len domácich ľudových umelcov, ale aj umelcov z celého Slovenka (Očová, Domaniža, Šula, Hosťovice, Hoštiná, Horná Strehová, Turzovka, Borov, Bubová, Pezinok, Veľký Grob, Bratislava a ďalšie).

Kraslica ako taká je jedným z výrazných prejavov ľudového umenia. Symbolika vajíčka od nepamäti mala význam ako zárodočný chaos, z ktorého vznikol svet. Ale tiež ako životnú silu, narodenia, nesmrteľnosť, návrat jari a vďaka škrupinke i pocit bezpečia. Vajíčko ako zárodok života v mnohých kultúrach bolo symbolom plodnosti. V rámci kresťanskej tradície sa vajce vykladá ako symbol zatvoreného hrobu, z ktorého vstal Kristus. Symbol nesmrteľnosti.

Veríme, že výstava obohatí váš celkový zážitok z prehliadky Trenčianskeho hradu a že si odnesiete nie len zaujímavé informácie o tradíciách Veľkej noci a jarnom zvykosloví, ale aj inšpirácie na vlastnú tvorbu veľkonočnej kraslice.

Miesto konania

Trenčiansky hrad

Zabezpečuje

Trenčianske múzeum v Trenčíne