MATÚŠOVE HRADNÉ SLÁVNOSTI

MATÚŠOVE HRADNÉ SLÁVNOSTI

Termín: od 12.8.2023, 09:00 do 12.8.2023, 19:00

Poď na hrad do 14. storočia! 

 

Zažite jedinečnú atmosféru starých čias priamo na jednom z najvýznamnejších hradov svojej doby. Píše sa rok 1310 a Matúš Čák Trenčiansky zvoláva pánov na snem konajúci sa na jeho hrade, aby spolu prerokovali najrôznejšie diplomatické udalosti roka a spoločne sa zabavili. V areáli hradu sa rozložia rôzne šľachtické rody združujúce Projekt Donč od západného Slovenska cez Čechy až po východné Slovensko. Budete môcť nazrieť do dobových táborov a do viac ako 30-tich stanov, ktoré budú prezentovať bývanie, stravovanie či kúpeľníctvo, šľachty i poddaných. Na podujatí bude viac ako 100 účastníkov v historizujúcich dobových kostýmoch zastupujúcich rôzne spoločenské vrstvy. Počas podujatia budete mať možnosť vidieť ukážku hodovania šľachty priamo v Barborinom paláci, panský šermiarsky turnaj, kde si zmerajú sily tí najlepší z najlepších, vlajkový lukostrelecký turnaj a tanečné vystúpenia skupiny Vinedi, sokoliarske vystúpenia skupiny Falconarii a iné.

Na Trenčianskom hrade ožije minulosť a Vy môžete byť pri tom tak blízko, že budete môcť počuť šepot dvorných dám a cítiť vôňu dobovej kuchyne. Otvorte dvere do minulosti a vstúpte, rok 1310 čaká práve na vás.

Trenčianske múzeum v Trenčíne v spolupráci so Spolkom oživenej histórie Milites Nobiles ,Projektom Donč a skupinou Vinedi pre vás v termíne 12.8.2023 pripravili podujatie MATÚŠOVE HRADNÉ SLÁVNOSTI, ktoré vám bude prezentovať dobový život vo všetkých jeho formách.

Prostredníctvom rekonštrukcie udalostí, ktoré sa na území Trenčianskej stolice mohli odohrať v roku 1310 v kontexte nám známych historických skutočností, vám ukážeme ako sa žilo, jedlo, zabávalo či rokovalo v rannom 14. storočí. Dejovým pozadím podujatia je snem, ktorý bol na Trenčiansky hrad zvolaný Matúšom Čákom, a ktorého cieľom je riešenie napätej situácie medzi silnými hráčmi na politickej šachovnici, ktorá sa pomyselne rozprestiera nad územím severného Uhorska. Ide tu predovšetkým o riešenie zložitých politických tém, ktoré súvisia s čoraz väčšou mocou mladého uhorského kráľa Karola I. Róberta. Uhorská kráľovská koruna sa len prednedávnom dostala z rúk mocného sedmohradského oligarchu Ladislava Kána, čím sa napĺňal dôležitý atribút legitímnej korunovácie Karola za uhorského panovníka. Názory uhorských šľachticov na legitimitu kráľa Karola sa rôznia. Do sporov výrazne vstupujú mocenské záujmy niektorých z nich. Nájdu na sneme v Trenčíne spoločnú reč alebo prehovoria zbrane?

Okrem oboznámenia sa so skutočnými historickými postavami našich dejín bude môcť návštevník vidieť na jednom mieste rytierov, pešiakov, lukostrelcov, felčiarov, hudobníkov, cnostné dámy a ich komorné či iné služobníctvo, ktorí sa so svojimi pánmi vydávali na cesty. Na Trenčianskom hrade budete mať možnosť vidieť viac ako 110 ľudí v dobovom oblečení.

Jeden z najväčších dobových táborov na Slovensku bude pozostávať z niekoľkých desiatok dobových stanov či prenosného dobového kúpeľa. Budete sa tak môcť oboznámiť so spôsobmi dobového táborenia pri významných príležitostiach (ako boli napríklad synody, snemy či turnaje), kde sa v jednom čase a na jednom mieste zišli desiatky až stovky ľudí.

   

Harmonogram podujatia:

10:00 – Lukostrelecký turnaj – Jeremiášova bašta, Vinedi,

10:30 – Sokoliari – amfiteáter, Falconarii,

11:00 – Panský šermiarsky turnaj – pred kasárňami , Projekt Donč,

12:30 – Dobové tance – horné nádvorie, Vinedi,

13:00 – Hodovanie šľachty – Barborin palác, Projekt Donč,

13:30 – Sokoliari – amfiteáter, Falconarii,

14:30 – Lukostrelecký turnaj – Jeremiášova bašta, Vinedi,

15:30 – Sokoliari – amfiteáter, Falconarii,

16:00 – Vlajkový lukostrelecký turnaj – južné opevnenie, Vinedi,

17:30 – Dobové tance – horné nádvorie, Vinedi.

   

CENNÍK:

Počas konania podujatia od 9:00 do 17:45 bude platiť zvýšené vstupné:

MALÝ OKRUH VEĽKÝ OKRUH
Dospelí: 10,00 € Dospelí: 12,00 €
Dôchodcovia,
vojnoví veteráni: 8,00 €
Dôchodcovia,
vojnoví veteráni: 10,00 €
Deti od 3 do 6 rokov: 4,00 € Deti od 3 do 6 rokov: 6,00 €
Žiaci a študenti
od 7 do 18 rokov: 6,00 €
Žiaci a študenti
od 7 do 18 rokov: 8,00 €
Študenti od 19 do 26 rokov: 8,00 € Študenti od 19 do 26 rokov: 10,00 €
ŤZP, ŤZP – S: 2,50 € ŤZP, ŤZP – S: 3,50 €
Deti do 3 rokov: zdarma Deti do 3 rokov: zdarma

  

 VSTUPENKY: Veľký okruh si môžete kúpiť ONLINE.

Vstupenky na Malý aj Veľký okruh si môžete kúpiť aj v deň konania podujatia v pokladniach Trenčianskeho hradu.