Prednáška: Od živočícha k preparátu

Prednáška: Od živočícha k preparátu

Termín: od 28.4.2022, 16:00 do 28.4.2022, 17:00

Vážení odborníci, priaznivci histórie, laici aj nadšenci.

Vo štvrtok 28.4.2022 o 16:00 hod. sa v Kongregačnej sále Trenčianskeho múzea v Trenčíne uskutoční prednáška pod názvom "Od živočícha k preparátu". Cieľom prednášky je priblížiť spôsoby a druhy konzervácie zoologických zbierkových predmetov v minulosti i dnes.

Spracovanie a konzervácia častí tiel alebo celých živočíchov má dlhú históriu siahajúcu až do praveku, kedy sa okrem kostí na nástroje využívali hlavne kože niektorých zvierat. Konzervovali sa sušením a vyrábalo sa z nich oblečenie alebo slúžili na zateplenie obydlia, a tým uľahčovali prežitie v drsných klimatických podmienkach. V starovekom Egypte sa stretávame s mumifikáciou domácich zvierat z náboženských dôvodov. S rozvojom medicínskych vied sa hojne na konzerváciu tkanív alebo celých orgánov začali používať tekutinové, zväčša liehové, preparáty. V súčasnosti sa tieto a podobné spôsoby konzervácie stále používajú, samozrejme s využitím moderných konzervačných látok a sofistikovanejších pracovných postupov, ktoré si v tejto prednáške predstavíme.

Prednášajúci: Mgr. Martin Štefánik

Vstup je zdarma

 

--------------

V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na tel. č. 032/743 443 1-3, 34 alebo prostredníctvom e-mailu marketing@muzeumtn.sk.

Kapacita účastníkov prednášky je limitovaná na 70 osôb. O akýchkoľvek prípadných zmenách Vás budeme vopred informovať na tejto stránke a na sociálnej sieti Trenčianskeho múzea (Facebook). 

Opatrenia: Vstup do interiérov múzea je možný len s použitím respirátora FFP2.

---------------

Tešíme sa na Vašu účasť! 

Miesto konania

Kongregačná sála, Župný dom

Zabezpečuje

Trenčianske múzeum v Trenčíne

Organizátor

Trenčianske múzeum v Trenčíne