Výstava Konopné reminiscencie láka nielen Nové Mesto nad Váhom

Výstava Konopné reminiscencie láka nielen Nové Mesto nad Váhom

Pozývame Vás na vernisáž výstavy Konopné reminiscencie, ktorá sa uskutoční 16. novembra 2018 o 16:00 hod vo výstavných priestoroch Podjavorinského múzea v Novom Meste nad Váhom.

Predstavujeme tvorbu Boženy Adamicovej, rodáčky z Moravského Lieskového, majsterky ľudovej umeleckej výroby. Vo svojich dielach sa snaží preniesť krásu moravskolieskovskej a bošáckej tradičnej výšivky do svojej tvorby. Sústredila sa na využitie tradičného materiálu regiónu, kde prevažovalo konopné plátno. Jej prínos v ľudovej kultúre je však výrazný nielen v jej tvorbe, ale aj v dlhoročnej výskumnej oblasti ľudového odevu a techník spracovania textilu v regióne a s nimi súvisiacich prác, domáckej výroby či  pestovania a využitia technickej konopy. Bola dlhodobou prispievateľkou do časopisu Dorka (1978 - 2005).

K téme ľudového textilu a spracovaniu konopy siatej Adamicovej vyšli dve odborné publikácie Ľudový textil a odev v Moravskom Lieskovom (2000) a Konopná nostalgia (2011). Výstavu dopĺňajú predmety zo zbierok Trenčianskeho múzea v Trenčíne s jednotlivými opismi prác spracovania konôp, ktoré majú priblížiť náročné práce našich prastarých mám a pracovný postup vzniku odevu z konôp.

Hudobný hosť: Kasanka z Moravského Lieskového

Výstava potrvá do 29. marca 2019, deti do 15 rokov majú vstup na výstavu zdarma.

 

Miesto konania

Podjavorinské múzeum, Nové Mesto nad Váhom

Zabezpečuje

Trenčianske múzeum v Trenčíne, oddelenie Podjavorinské múzeum v Novom Meste nad Váhom

Organizátor

Trenčianske múzeum v Trenčíne, oddelenie Podjavorinské múzeum v Novom Meste nad Váhom