Výstava Tradičné ovocinárstvo, zabudnuté stromy približuje vývin...
Výstava Tradičné ovocinárstvo, zabudnuté stromy približuje vývin...
Výstava je venovaná tvorbe jedného z najvýznamnejších českých umelcov,...
Interaktívna výstava pre deti aj dospelých, ktorá pútavým...
Adventné podujatie na Trenčianskom hrade plné tradícií a zvykov, ktoré...
Trenčianske múzeum v Trenčíne zverejňuje zámer priameho nájmu na prenájom časti nebytového priestoru v podkroví tzv. Matúšovej veže na Trenčianskom hrade.
Dňa 9.10.2023 sa na Trenčianskej župe v rámci dňa otvorených dverí uskutočnili dve prednášky historika Trenčianskeho múzea v Trenčíne Mgr. Martina Vincurského súvisiace s projektom "Revitalizácia Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach".
V rámci obnovy a rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky boli vymenené drevené šindle na 2 objektoch Trenčianskeho hradu.
„Tohtoročná sezóna bola pre nás suverénne najlepšia v histórii. Máme najviac návštevníkov nielen na Trenčianskom hrade, ale aj na ostatných našich pobočkách," hovorí riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Mgr. Peter Martinisko.
Trenčianske múzeum v Trenčíne hľadá nových kolegov na 2 voľné pracovné pozície "Správca objektu, sprievodca, pokladník" pre Draškovičov kaštieľ v Čachticiach a "Správca objektu, sprievodca, pokladník" pre Kúriu Ambrovec v Beckove (Šľachtické sídlo rodu Ambro)
Dňa 17. novembra si pripomíname výročie narodenia univerzitného profesora PhDr. Rudolfa Bednárika, DrSc., slovenského etnológa, ktorý spolu s profesorom Andrejom Melicherčíkom stál pri obnovení Národopisného seminára na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v roku 1947.
Od roku 2001 oslavujeme 17. november ako štátny sviatok Dňa boja za slobodu a demokraciu. Tento deň získal svoj titul vďaka udalostiam, ktoré sa konali v novembri 1939 a následne aj od 17. novembra v roku 1989.
Trenčianskemu múzeu v Trenčíne sa vďaka štedrej finančnej pomoci Fondu na podporu umenia podarilo zreštaurovať ďalšie vzácne predmety. Ide o tzv. smútočné súkenné prikrývadlo mlynárskeho cechu z obce Lubina, datované do roku 1873 a zakladaciu listinu trenčianskej synagógy z roku 1913.
Dňa 23.9. 2023 si pripomíname 110. výročie súvisiace s trenčianskou synagógou, ktorá bola slávnostne otvorená a vysvätená v utorok 23. septembra 1913 (21. elula 5673) o 15-tej hodine. Nahradila drevenú synagógu z 18. storočia, ktorá v období rozkvetu trenčianskej židovskej komunity pred prvou svetovou vojnou už kapacitne ani...
Za predsedníctva prednostu sirotského úradu v Trenčíne Dr. Leopolda Sušického bola dňa 20.9.1929 založená „Okresná starostlivosť o mládež“ ako dobrovoľné združenie, ktorého účelom bola starostlivosť o mládež celého Trenčianskeho okresu. Medzi zakladajúcich členov patrili nielen mestské autority ako napríklad...
Jozef Ľudovít Holuby bol významnou osobnosťou 19. a začiatku 20. storočia a taktiež jedným z posledných polyhistorov, žijúcich na území Slovenska. Bol nielen národne uvedomelým človekom a kňazom, ale aj prírodovedcom, historikom, archeológom, spisovateľom a národopiscom, ktorý priekopnícky ovplyvnil rozvoj niekoľkých...
V rámci projektu reštaurovania vzácnych tlačí s finančnou podporou Fondu na podporu umenia sa podarilo Trenčianskemu múzeu v Trenčíne zachrániť ďalšie štyri tlače, ktoré pochádzajú z historického fondu knižnice Trenčianskeho múzea. Všetky štyri tlače boli vyhlásené Ministerstvom kultúry SR za historické knižničné...
Pred 150 rokmi bol v Trenčíne založený „Mestský ženský spolok“. Pri jeho zrode stál budúci uhorský minister dopravy a obchodu Gabriel Baroš a manželka župana Irma Maršovská, jeho protektorkou bola grófka Filoména Chorinská - Niczky z Drietomského kaštieľa.
TreBuChET je názov projektu cezhraničnej spolupráce Trenčianskeho...
Vôňa orientu, hľadanie Aladinovej lampy, brušné tanečnice, fakír, spev...
Draci, jednorožce, baziliškovia, ale aj morské panny či mámivé sirény....
Festival Trenčianske hradovánky nadväzuje na dobové festivaly, ktoré...